Ունենք այն, ինչ ունենք, եւ այսօր անհրաժեշտ է քննարկել ու ընդհանրացնել տեղի ունեցածը։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց ԱԺ ԲՀԿ-ական փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ վերջին տարիներին հռետորաբանությունը փոխվել էր, ձեւավորվել էր Հայաստանի արհեստական օրակարգ, այն չի արտացոլել ներկայիս իրողությունները, վտանգները եւ սպառնալիքները։
«Ամիսներ շարունակ քննարկվում էր Ստամբուլի կոնվենցիան, Լանսարոտի կոնվենցիան, վարկաբեկվում էր Աստվածաշունչը։ Սա հիմնական օրակարգն էր։ Ի՞նչ է, երկրում ուրիշ մարտահրավերներ չկայի՞ն։ Դուք անտեսել եք ինչպես ընդդիմության ներկայացրած օրինագծերը, այնպես էլ պարբերաբար բարձրաձայնվող խնդիրները»,- հայտարարեց Էնֆիաջյանը։
Նրա խոսքով՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարը պարտվել է ե՛ւ դիվանագիտական, ե՛ւ ռազմական ճակատում։
«Այս կառավարությունը եւ մնացած բոլոր անձինք պետք է ամեն ինչի համար պատասխան տան։ Ժամանակն է։ Պետք է ստեղծվեն նոր հիմնավորումներ, նոր հնարավորություններ, որ կրճատվեն հնարավոր վտանգները, պետք է գտնել նոր լուծումներ՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելով։ Մենք պետք է լուծում գտնենք՝ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ անցկացնելով ճկուն քաղաքականություն։ Պարտված թիմը չի կարող դա անել»,- շեշտեց քաղաքական գործիչը։

Мы имеем то, что имеем, и сегодня нужно обсудить и обобщить произошедшее. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 17 ноября вице-спикер парламента от партии «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян.
По его словам, в последние годы, поскольку изменилась риторика, сформировалась искусственная повестка Армении, которая не отражала нынешних реалий, опасностей и угроз.
«В течение месяцев обсуждалась Стамбульская конвенция, Лансаротская конвенция, дискредитировалась Библия. Это было основной повесткой. Что, других вызовов в стране не было? Вы игнорировали как представленные оппозицией законопроекты, так и регулярно озвучиваемые проблемы», - заявил Энфиаджян.
По его словам, верховный главнокомандующий потерпел поражение и на дипломатическом, и на военном фронте.
«Это правительство, и все ответственные лица должны ответить за все. Пришло время. Должны быть созданы новые основания, новые возможности, чтобы сократить возможные риски, найти новые решения, развивая отношения с РФ. Мы должны найти решение, проводя гибкую политику с геополитическими центрами. Проигравшая команда не может сделать этого», - подчеркнул политик.