Ունենք այն, ինչ ունենք, եւ այսօր անհրաժեշտ է քննարկել ու ընդհանրացնել տեղի ունեցածը։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց ԱԺ ԲՀԿ-ական փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ վերջին տարիներին հռետորաբանությունը փոխվել էր, ձեւավորվել էր Հայաստանի արհեստական օրակարգ, այն չի արտացոլել ներկայիս իրողությունները, վտանգները եւ սպառնալիքները։
«Ամիսներ շարունակ քննարկվում էր Ստամբուլի կոնվենցիան, Լանսարոտի կոնվենցիան, վարկաբեկվում էր Աստվածաշունչը։ Սա հիմնական օրակարգն էր։ Ի՞նչ է, երկրում ուրիշ մարտահրավերներ չկայի՞ն։ Դուք անտեսել եք ինչպես ընդդիմության ներկայացրած օրինագծերը, այնպես էլ պարբերաբար բարձրաձայնվող խնդիրները»,- հայտարարեց Էնֆիաջյանը։
Նրա խոսքով՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարը պարտվել է ե՛ւ դիվանագիտական, ե՛ւ ռազմական ճակատում։
«Այս կառավարությունը եւ մնացած բոլոր անձինք պետք է ամեն ինչի համար պատասխան տան։ Ժամանակն է։ Պետք է ստեղծվեն նոր հիմնավորումներ, նոր հնարավորություններ, որ կրճատվեն հնարավոր վտանգները, պետք է գտնել նոր լուծումներ՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելով։ Մենք պետք է լուծում գտնենք՝ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ անցկացնելով ճկուն քաղաքականություն։ Պարտված թիմը չի կարող դա անել»,- շեշտեց քաղաքական գործիչը։

We need to discuss and generalize the current situation in Armenia. This is what Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, member of Prosperous Armenia Party Vahe Enfiajyan said during today’s parliamentary session.
According to him, the current realities, risks and threats weren’t reflected since Armenia had changed its rhetoric and formed an artificial agenda over the past years.
“The authorities were discussing the Istanbul Convention, the Lanzarote Convention and discrediting the Bible for months. This was the main agenda. Weren’t there other challenges facing Armenia? The authorities overlooked the bills submitted by the opposition factions and the issues that were raised on a regular basis,” Enfiajyan said, adding that the Commander-in-Chief is defeated in diplomacy and on the military front.
“The current government and all others need to be held liable for everything. It’s time to create new opportunities to reduce the potential risks and find new solutions by enhancing Armenia’s relations with the Russian Federation, as well as find a solution by leading a flexible policy with geopolitical centers. The defeated team can’t do this,” the politician stressed.