Ford GT ամերիկյան սուպերքարի դիզայնի հեղինակ Մորսեյ Քելումը որոշել է ազատվել իր նմուշից. ավտոմեքենան վաճառքի է հանվել Սքոթս Վելի քաղաքում, գրում է Մոտոր-ը:
Ford-ն առավելագույնս բարդացրել է GT մոդելը ձեռքբերելու ընթացակարգը. անհնար է պարզապես գալ դիլերի մոտ եւ վճարել 500 000 դոլար: Սուպերքարի բոլոր պոտենցիալ գնորդները պետք է անցնեն մակնիշի ղեկավարության հետ հարցազրույցի մի քանի փուլ, իսկ որպեսզի բացառվեն հնարավոր սպեկուլյացիաները, Ford-ը ստիպել է բոլոր սեփականատերերին ստորագրել հատուկ համաձայնագիր, որն արգելում է նրանց վաճառել ավտոմեքենան գնման պահից երկու տարվա ընթացքում: GT-ն կթողարկվի 1350 նմուշով եւ բոլոր դրանք արդեն վախուց վաճառված են: Փոխարենը երկրորդային շուկայում արդեն սկսում են հազվադեպ հայտնվել նոր սուպերքարերը:
Դրանցից ամենատպավորիչը 2017 թվականին թողարկված կարմիր գույն ունեցող Liquid Red Metallic սուպերքարն է սպիտակ կաշվի սրահով. այն պատկանել է երկրորդ սերնդի մոդելի արտաքին տեսքի հեղինակին: Չի հաղորդվում՝ ինչու է Ford GT-ի դիզայներ Մորել Քելումը որոշել վաճառել իր ստեղծագործությունը: Ավտոմեքանան գտնվում է անթերի վիճակում, ինչը զարմանալի չէ 328 կիլոմետր վազի պարագայում: Իսկ ընկերությունը, որին դիզայները հանձնարարել է զբաղվել մեքենայի վաճառքով, պատրաստ է հայտնել դրա գինը միայն կոնկրետ գնորդին:

Автор дизайна американского суперкара Ford GT Морэй Кэллум решил избавиться от своего экземпляра: автомобиль выставлен на продажу в городе Скотс Вэлли, пишет Мотор.
Ford максимально усложнил процедуру покупки модели GT — невозможно было просто прийти к дилеру и заплатить 500 000 тысяч долларов. Все потенциальные покупатели суперкара должны были пройти несколько этапов собеседований с руководством марки, а чтобы исключить возможные спекуляции, Ford заставил всех владельцев подписать специальное соглашение, запрещающее им продавать автомобиль в течение двух лет с даты покупки. GT будет выпущен в 1350 экземплярах и все они уже давно распроданы. Зато на вторичном рынке уже начинают изредка появляться первые суперкары.
Едва ли не самый примечательный из них — этот суперкар 2017 года выпуска красного оттенка Liquid Red Metallic с белым кожаным салоном: он принадлежит тому самому человеку, который создал облик модели второго поколения. Главный дизайнер Ford GT выставил своё творение на продажу, но по каким причинам Морэй Кэллум решил это сделать, не сообщается. Автомобиль находится в превосходном состоянии, что неудивительно для пробега в 328 километров. А вот цену компания, которой дизайнер поручил заниматься продажей, готова сообщить только конкретному покупателю.