Հայ ազգային կոնգրեսը հույս ունի, որ իշխանությունը քաղաքական կամք եւ խոհեմություն կցուցաբերի եւ չի հրաժարվի արտահերթ ընտրությունների շուրջ բանակցություններից։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ընդդիմության հետ բանակցությունների գնալով՝ իշխանությունը, փաստորեն, գնում է սեփական իարավասությունները վայր դնելուն:
«Ես հույս ունեմ, հավատում եմ, որ իշխանություններն այդքան կամք կցուցաբերեն։ Եթե նման հույս չլիներ, երկխոսություն էլ չէր լինի։ Ընդամենը մեկ ամիս առաջ ո՞վ էր հավատում, որ ես այսօր ազատության մեջ կլինեմ. շատ քչերը։ Հիմա էլ շատ քչերն են հավատում, որ գործընթացները կդասավորվեն ՀԱԿ-ի նախանշած ճանապարհով։ Երբ քաղաքական որեւէ ուժ որեւէ խնդիր է առաջադրում, դրա իրագործման համար առավելագույն ջանքեր պետք է գործադրի»,- ամփոփեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ մայիսի 31-ին կայացած ՀԱԿ հանրահավաքի ժամանակ Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է 3-5 հոգանոց պատվիրակություն կազմել, որն էլ կսկսի իշխանությունների հետ բանակցությունները։

YEREVAN. – The Armenian National Congress (ANC) hopes that the authorities will display a political will, prudence and will not refuse talks on snap elections, former political prisoner Nikol Pashinyan told Armenian News-NEWS.am.
“I hope and believe that the authorities will display a will. If it were not for that hope, there would be no dialogue. Who believed a month ago I will be free today? Very few. Now, however, very few believe that the processes will follow the path drawn by the ANC. If a certain political force raises an issue, it should make every effort for its realization,” Pashinyan said.
Speaking at Tuesday’s rally, opposition leader Levon Ter-Petrosyan said they would form a delegation of 3-5 people and represent agenda of dialogues to the authorities. “Among our demands are snap presidential and parliamentary elections,” he noted.