Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում վիրավորված զինծառայողներին բժշկական եզրակացության տրամադրման գործընթացը, այդ թվում` հաշմանդամության խմբի ձեռք բերման համար, արագացվել է: Այս մասին դեկտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
Նա պարզաբանեց, որ սովորաբար այս գործընթացը մոտ 3 ամիս է տեւում, այժմ ամբողջ ընթացակարգն արագացվել է: «Բացի այդ, նախարարության աշխատակիցներն իրենք են այցելում վիրավորներին եւ հավաքում տվյալները»,- ասաց Առաքելյանը:
Նախարարը հիշեցրեց Կառավարության ֆինանսական աջակցության ծրագրի մասին, որն իրականացվում է Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասի հատուցման հիմնադրամի հետ համատեղ: «Այս ծրագրի շրջանակներում 1-ին եւ 2-րդ խմբերի հաշմանդամներին 6 ամսվա ընթացքում ամսական 300 հազար դրամ կտրամադրվի: Մեկ այլ ծրագրի համաձայն` կորած զինծառայողների ընտանիքները նույնպես 6 ամսվա ընթացքում 300 000 դրամ կստանան»,- հավելեց պաշտոնյան:

YEREVAN. – The process of issuing medical reports to servicemen wounded during the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war has been accelerated. The Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, Mesrop Arakelyan, said this to a press conference Friday.
He explained that this process usually takes about three months, but now the whole procedure has been accelerated. "Besides, the Ministry [of Labor and Social Affairs] staff members themselves visit the wounded and collect the [respective] data," Arakelyan said.
Also, the minister reminded about the Armenian government's financial assistance program which is implemented jointly with the fund for compensation of damage to the life or health of military personnel. "Within the framework of this program, 300 thousand drams will be provided monthly—for six months—to the disabled of the first and second groups. According to another program, the families of the missing servicemen will receive 300,000 drams, also for six months," the Armenian official added.