ԱՄՆ նախագահների թվում քիչ են եղել նրանք, ովքեր լքել են իրենց պաշտոնը՝ թողնելով քիչ ձեռքբերումներ, ենթարկվելով իմպիչմենթի եւ խայտառակվելով: Դոնալդ Թրամփն իրեն է վերագրում իր նախագահության առաջին երեք տարում տնտեսական աճը: Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ Թրամփը ստանձնել է պաշտոնը, երբ ԱՄՆ տնտեսությունն արդեն աճի բարձր տեմպ էր գրանցել, գրում է «Ֆինամ»-ը:
Թրամփը խոստացել էր, որ հարկային ծանրաբեռնվածության նվազեցումը կարագացնի երկարաժամկետ աճը բիզնեսում ներդրումների խթանման հաշվին: Այդ խոստումը խախտվեց: Թրամփի կողմից հարկերի նվազեցումը կանգեցրեց մինչեւ տրիլիոն դոլար բյուջեի դեֆիցիտի մինչ պանդեմիայի պատճառով ճգնաժամի սկիզբը:
Թրամփի առեւտրային քաղաքականությունը ֆիասկո ապրեց: ԱՄՆ-ի, Մեքսիկայի եւ Կանադայի միջեւ նրա լայնորեն գովազդված առեւտրային համաձայնագիրը պարզապես ուժեղացրեց առեւտրային ավտոմոբիլային պրոտեկցիոնիզմն ու փոխարինեց Ազատ առեւտրի հյուսիսամերիկյան համաձայնագրին (NAFTA): Եռակողմ համաձայնագիրը չկարողացավ լուծել 21-րդ դարի Հյուսիսային Ամերիկայի խոշոր առեւտրային խնդիրները, հատկապես թվային տնտեսության եւ անդրսահմանային փոխադրումների ոլորտում:
Թրամփն իսկապես շատ դատավորների նշանակեց, սակայն դա, ավելի շուտ, քաղաքական կուսակցությունների ձեռքբերումն է:
ԱՄՆ յուրաքանչյուր նախագահ իր հետեւից թողեց մի շարք ձեռքբերումներ եւ ձախողումներ, եւ դրանք պետք է նշել, քանի որ Թրամփի դարաշրջանն ավարտվեց:
Ռեկորդային երկար աճ եւ տնտեսության կտրուկ անկում
2019 թվականին ամռանը ԱՄՆ-ում գրանցվեց պատմության մեջ ՀՆԱ աճի ամենաերկար շրջանը՝ 121 ամիս (10 տարի): 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո վերականգնողական շրջանը սկսվել է դեռեւս Բարաք Օբամայի օրոք: Անցած տարի գործազրկության մակարդակը հասել է 50 տարում ամենացածր ցուցանիշի՝ 3,5 տոկոս, իսկ ամերիկացիների աշխատավարձի մակարդակն աճել է տարեկան 4 տոկոսով՝ հասնելով ժամում 28,54 դոլարի: Ավելի ուշ այդ ձեռքբերումները «ջնջեց» կորոնավիրուսի պանդեմիան: Երկրորդ եռամսյակում տնտեսական անկումը կազմեց գրեթե 33 տոկոս: Դա հակառեկորդ է 1947 թվականից ի վեր: 2019-ին ԱՄՆ ՀՆԱ-ն աճել է 2,2 տոկոսով, իսկ 2020-ին՝ ընկել 5,8 տոկոսով: 2021-ին ԱՄՆ ՀՆԱ-ն կաճի 3,8 տոկոսով, այն դեպքում, երբ համաշխարհային ՀՆԱ վերականգնողական աճը կկազմի 5,2 տոկոս՝ կանխատեսում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, գրում է «ՌԲԿ»-ը:
Չինաստան: Այլեւս ԱՄՆ գլխավոր առեւտրային գործընկերը չէ
2019-ի արդյունքներով ԱՄՆ գլխավոր առեւտրային գործընկեր դարձավ Մեքսիկան (առեւտրաշրջանառությունը՝ 614 մլրդ դոլար), երկրորդ տեղում է Կանադան՝ 612 մլրդ դոլար, իսկ Չինաստանը զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը՝ 558 մլրդ դոլար: Նման դինամիկան պահպանվել է այս տարվա ընթացքում: ԱՄՆ առեւտրի նախարարության տվյալներով՝ հունվարից մինչեւ օգոստոս Ամերիկայի գլխավոր առեւտրային գործընկերներ են մնում Մեքսիկան եւ Կանադան: Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ է կիրառել չինական ընկերությունների, այդ թվում ZTE հեռուստահաղորդակցային ընկերության հանդեպ:
2010 թվականին ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի համատեղ առեւտրաշրջանառությունը կազմել է 456 մլրդ դոլար, 2018 թվականին այն աճել է մինչեւ 660 մլրդ դոլար: 2012-2017 թվականներին Չինաստանում ամերիկյան արտահանումն աճել է 25 տոկոսով, Չինաստանից ներմուծումը՝ 27 տոկոսով: 2017-2019-ին առեւտրային հակասությունների ֆոնին ամերիկյան արտահանման ծավալները կրճատվել են 18 տոկոսով, ներմուծման ծավալները՝ 10,5 տոկոսով: Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի առեւտրային դեֆիցիտին, այդ ցուցանիշը 2015-2016-ին 347 մլրդ դոլարից աճել է 380 մլրդ դոլարի 2017-2018-ին: Ապրանքների եւ ծառայությունների առեւտրի դեֆիցիտը նվազել է 2019-ին մինչեւ 308 մլրդ դոլար՝ վկայում են ԱՄՆ առեւտրի նախարարության տվյալները:
Պաշտպանական ծախսերի աճ
Թրամփի վարչակազմն ավելացրել է պաշտպանական բյուջեն: Մինչ Օբամայի նախագահությունը Պենտագոնի բյուջեն 2007-ին կազմել է 625 մլրդ դոլար, իսկ 2008-ին՝ 693 մլրդ դոլար: 2012-ին ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեն կրճատվել է մինչեւ 529 մլրդ դոլար, 2013-ին՝ 527,5 մլրդ դոլար: 2014-ին բյուջեն կրկին աճել է՝ 560 մլրդ դոար: Թրամփի օրոք աճը շարունակվել է: 2017-ին Պենտագոնի ծախսերը կազմել են 6060 մլրդ դոլար: 2020 ֆինանսական տարում ԱՄՆ պաշտպանական ծախսերի ծավալը գերազանցել է 700 մլրդ դոլարը:
Ընդ որում, ՀՆԱ-ի նկատմամբ պաշտպանական ծախսերը կրճատվել են: 2010-ին դրանք կազմել են 4,9 տոկոս, 2013-ին՝ 4 տոկոս, 2016-ին՝ 3,4 տոկոս: 2019-ին պաշտանական ծախսերը կազմել են 3,4 տոկոս՝ վկայում են Ստոկհոլմի Խաղաղության խնդիրների հետազոտության միջազգային ինստիտուտի հաշվարկները:
Ոչ մի ռազմական գործողություն
Չնայած այլ երկրների հասցեին կտրուկ հայտարարություններին՝ Թրամփի վարչակազմը ոչ մի ռազմական գործողություն չի սկսել արտասահմանում: Օբաման նախաձեռնել է ԱՄՆ մասնակցություն Աֆղանստանում եւ Իրաքում արշավներին, սակայն աջակցել է ՆԱՏՕ-ի գործընկերներին եւ մասնակցել Լիբիայում ռազմական ներխուժմանը խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու համար: Օբաման նաեւ զորքեր է ուղարկել Սիրիա Բաշար Ասադի ռեժիմի դեմ ջոկատներին աջակցելու, ինչպես նաեւ ԻՊ դեմ պայքարի համար: Մինչ Օբաման Ջորջ Բուշ կրտսերը թույլատրել է Իրաք ներխուժումը, ընդ որում, նրան նախորդող Բիլ Քլինթոնի օրոք ԱՄՆ-ն միջամտել է Բալկաններում պատերազմին:
Թրամփը շարունակել է ԱՄՆ գործողությունները Աֆղանստանում, սակայն խոստացել է դուրս բերել զինվորականներին նաեւ Սիրիայից: Ժամկետի ավարտին նա դուրս է բերել զորախմբի մի մասը Սիրիայից, Իրաքից եւ Աֆղանստանից՝ չնայած նրան, որ այդ երկրներում չի դադարեցրել արշավներին ԱՄՆ մասնակցությունը: 2016-ի դրությամբ արտասահմանում ԱՄՆ զորքերի եւ քաղաքացիական մասնագետների թիվը կազմել է 268,4 հազար մարդ (որից մշտական զորքերը՝ 198,5 հազար) , հունիսի դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 224,4 հազար (մշտական զորքերը՝ 171 հազար): Այս մասին վկայում են ԱՄՆ ՊՆ տվյալները:
Ընդ որում, ԱՄՆ վարչակազմը «կանաչ լույս է տվել» Ուկրաինային զենքի վաճառքին եւ աննշան ընդլայնել այդ երկրում ԱՄՆ զորախումբը: 2016-ի հունիսի դրությամբ այնտեղ ԱՄՆ զորախմբի թիվը կազմել է 18 մարդ, իսկ 2020-ի հունիսի՝ 35:
Զորքերի նոր տեսակի ստեղծում
Միջուկային դարաշրջանի սկզբում ռազմածովային նավատորմը եւ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերը պահանջում էին, որպեսզի նրանցից յուրաքանչյուրն իր առանձին առաջադրանքն ունենա միջուկային զենքի կիրառմամբ:
Թրամփի նախագահության ժամանակ ստեղծվեց ԱՄՆ զորքերի նոր տեսակ, որը նախատեսված է տիեզերքում գործողության համար: Այդ որոշումը պատասխան է Չինաստանի եւ Ռուսաստանի նման գործողություններին՝ պարզաբանել էր Թրամփը:
Միգրացիոն քաղաքականության խստացում: Բաժանում պատի միջոցով
21-րդ դարում կրտուկ աճեց ԱՄՆ-ում միգրանտների հոսքը: 2020-ի կսերին ԱՄՆ վարչակազմը խստացրեց փախստականների համար կանոնները: Փախստականները, որոնք ավելի քան երկու շաբաթ են անցկացրել ցանկացած երկրում ԱՄՆ-ի ճանապարհին, պետք է հայտ ներկայացնեն այդ երկրում ապաստան տրամադրելու մասին: Հանցավորության առջեւ վախն այլեւս չի համարվի հետապնդում ապաստան տրամադրելու նպատակով: Անհիմն հայտարարությունները կարող են մերժվել: Այդ փոփոխություններն ուժի մեջ են մտել 2021 թվականի հունվարին:
Թրամփի վարչակազմի օրոք ԱՄՆ-ում մշտական բնակություն ստացած արտասահմանցիների թիվը նվազել է: 2015-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 1,051 մլն, 2016-ին՝ 1,183 մլն, 2017-ին՝ 1,127 մլն, 2018-ին՝ 1,096 մլն: Այս մասին վկայում են ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարության տվյալները:
Անօրինական ներգաղթի համար արտաքսումների թիվն աճել է: 2015-ին այն կազմել է 333 հազար, 2016-ին՝ 340 հազար, 2017-ին՝ 295 հազար, 2018-ին՝ 337 հազար:
Թրամփի նախընտրական թերեւս գլխավոր թեզը անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարն էր: Նա խոստացել էր պատ կառուցել ԱՄՆ-ի եւ Մեքսիկայի միջեւ սահմանին:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ կառուցվել է 400 կմ շինություն, եւ նախկին ծավալների պահպանման դեպքում տարեվերջին պատի երկարությունը կհասնի մինչեւ 727 կմ-ի:
Ըստ նախագծի՝ այդ պատը պետք է հասնի 1609 կմ-ի, ընդորում, Մեքսիկայի հետ սահմանի ընդհանուր երկարությւոնը կազմում է մոտ 3200 կմ:
Միջազգային համաձայնագրերից ԱՄՆ-ի դուրսբերում
Թրամփի նախագահության օրոք ԱՄՆ-ն դուրս եկավ մի շարք համաձայնագրերից: ԱՄՆ-ն, մասնավորապես, դուրս եկավ՝
Ռուսաստանի հետ Բաց երկնքի մասին պայմանագրից;
Ռուսաստանի հետ Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրից;
Իրանի միջուկային գործարքից;
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից;
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդից;
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից;
Պաղեստինցի փախստականների օգնության ՄԱԿ-ի մերձավորարեւելյան գործակալությունից (UNRWA);
Բացի այդ, Թրամփը վերանայել է Մեքսիկայի եւ Կանադայի հետ առեւտրային համաձայնագիրը (NAFTA), ինչպես նաեւ Հարավային Կորեայի հետ համաձայնագիրը (KORUS):
Իմպիչմենթ
Դեմոկրատներն իմպիչմենթի գործընթաց են սկսել 2019-ի աշնանը: Մինչ այդ իմպիչմենթի գործընթաց է վարվել նախագահներ Էնդրյու Ջոնսոնի եւ Բիլ Քլինթոնի նկատմամբ: Թրամփի նկատմամբ դատավարությունը տեւել է 12 օր, Քլինթոնի նկատմամբ՝ 35 օր, Ջոնսոնի նկատմամբ՝ 71 օր: Դրանցից ոչ մեկը նախագահի հրաժարականին չի հանգեցրել, յուրաքանչյուր դեպքում Սենատը արդարացնող վճիռ է կայացրել:

Лишь немногие президенты США покинули свой пост, оставив после себя столь мало достижений, подвергнувшись импичменту и опозорившись. Дональд Трамп приписывает себе в заслуги экономический рост в первые три года своего президентского срока. Но необходимо учитывать, что Трамп вступил в должность, когда экономика США уже показывала высокие темпы роста. Принимая во внимание, что Обама передал Трампу процветающую экономику, Трамп завещает своему преемнику разрушенную экономику, пишет «Финам»
Трамп обещал, что снижение налоговой нагрузки ускорит долгосрочный рост за счет стимулирования инвестиций в бизнес. Это обещание было нарушено. Объём инвестиций в бизнес так и не был увеличен. Снижение налогов Трампом привело к раздуванию дефицита бюджета до триллиона долларов ещё до возникновения кризиса из-за пандемии. Оно практически не сказалось положительным образом на производительности экономики.
Торговая политика Трампа потерпела полное фиаско. Его широко разрекламированное торговое соглашение между США, Мексикой и Канадой просто усилило торговый автомобильный протекционизм и пришло на смену Североамериканской зоне свободной торговли (NAFTA). Трехстороннее соглашение не смогло решить крупных торговых проблем Северной Америки 21 века, в особенности в сфере цифровой экономики и трансграничных перевозок.
Трамп действительно назначил много судей, но это было скорее достижение политических партий. Один ноль в пользу консервативных американцев, а не в пользу наследия нации в целом.
Каждый президент США оставил после себя ряд достижений и провалов, и их всё же стоит отметить, поскольку эпоха Трампа завершилась.
Рекордно долгий рост и резкое падение экономики
Летом 2019 года в США был зафиксирован самый долгий цикл роста ВВП в истории — он продлился 121 месяц (десять лет). Восстановительный цикл после финансового кризиса 2008 года начался еще при президенте Бараке Обаме. Уровень безработицы в прошлом году сократился до самой низкой отметки за 50 лет — 3,5%, а уровень зарплат американцев вырос на 4% в годовом отношении, достигнув отметки $28,54 в час. Позднее эти достижения перечеркнула пандемия коронавируса COVID-19. Во втором квартале американская экономика упала почти на 33% в пересчете на годовые темпы. Этот спад стал антирекордным с 1947-го, когда правительство США начало собирать такую статистику. В 2019 году ВВП США вырос на 2,2%, а в 2020-м может упасть на 5,8%, следует из прогнозов Международного валютного фонда (МВФ). В 2021 году ВВП США вырастет на 3,8%, тогда как восстановительный рост общемирового ВВП составит 5,2%, прогнозирует МВФ, пишет РБК
Китай — больше не главный торговый партнер США
По итогам 2019 года главным торговым партнером США стала Мексика (торговый оборот — $614 млрд), на втором месте — Канада ($612 млрд), а Китай занял лишь третью строчку ($558 млрд, или 13,5% от совокупного оборота). Такая динамика сохраняется и в течение этого года. По данным Министерства торговли США, главными торговыми партнерами Америки с января по август остаются Мексика и Канада, Китай идет третьим. Китай потерял статус главного торгового партнера США на фоне введения администрацией Трампа ограничительных мер в отношении китайского импорта. Вашингтон также ввел санкции против китайских фирм, в том числе телекоммуникационной компании ZTE.
В 2010 году совокупный товарооборот США и Китая составлял $456 млрд, в 2018 году он вырос до $660 млрд. В 2012–2017 годах американский экспорт в КНР вырос на 25%, а импорт из Китая — на 27%. В 2017–2019 годах на фоне торговых противоречий объемы американского экспорта сократились на 18%, импорта — на 10,5%. Что касается торгового дефицита США и Китая, который обещал ликвидировать Трамп, то этот показатель вырос с $347 млрд в 2015–2016 годах до $380 млрд в 2017–2018-м. Дефицит торговли товарами и услугами снизился до $308 млрд в 2019 году, следует из данных Министерства торговли США. Объем прямых инвестиций в обе стороны тоже упал. В 2016 году этот показатель составлял $60,5 млрд, в 2017-м — $43,8 млрд, в 2018-м и 2019-м — менее $20 млрд.
Рост расходов на оборону
Администрация Трампа увеличила оборонный бюджет. До президентства Обамы бюджет Пентагона составлял в 2007 году $625 млрд, а в 2008-м — $693 млрд. К 2012 году оборонный бюджет США сократился до $529 млрд, в 2013 году — до $527,5 млрд. К 2014 году бюджет снова вырос — до $560 млрд. При Трампе рост продолжился: в 2017 году расходы Пентагона составили $606 млрд. Объем оборонных расходов США в 2020 финансовом году, который истек в октябре, превысил $700 млрд.
При этом расходы США на оборону относительно ВВП сокращались. В 2010 году они составляли 4,9%, к 2013 году — 4%, к 2016-му — 3,4%. В 2019 году расходы на оборону составили те же 3,4% от ВВП США, следует из подсчетов Стокгольмского института исследования проблем мира.
Ни одной военной операции
Несмотря на резкие заявления в адрес других стран (прежде всего Ирана и Северной Кореи), администрация Трампа не начала ни одной новой военной кампании за рубежом. Обама начал сворачивать участие Америки в кампаниях в Афганистане и Ираке, однако поддержал партнеров по НАТО и принял участие в военной интервенции в Ливии для защиты мирного населения (участвовали только военно-воздушные силы). Обама также направил американские войска в Сирию для поддержки отрядов, оппозиционных режиму Башара Асада, в том числе в целях борьбы с запрещенной в России группировкой «Исламское государство». До Обамы Джордж Буш-младший санкционировал вторжение в Ирак, при его предшественнике Билле Клинтоне США вмешались в войну на Балканах.
Трамп продолжил сворачивать операции США в Афганистане, а затем пообещал вывести военных и из Сирии. К концу срока он вывел часть контингента из Сирии, Ирака и Афганистана, хотя не прекратил участие США в кампаниях в этих странах. По состоянию на 2016 год численность войск и гражданских специалистов США в зарубежных странах составляла 268,4 тыс. человек (из них регулярные войска — 198,5 тыс.), по состоянию на июнь 2020 года этот показатель сократился до 224,4 тыс. (регулярные войска — 171 тыс.), следует из данных Минобороны США. Больше всего американских военных за рубежом размещено в Японии (55,3 тыс.), Германии (34,1 тыс.), Южной Корее (26,5 тыс.), Италии (12,1 тыс.) и Соединенном Королевстве (9 тыс.), указано в отчетах оборонного ведомства.
При этом американская администрация дала зеленый свет продаже Украине оружия и незначительно расширила контингент США в этой стране. По состоянию на июнь 2016 года численность американского контингента там составляла 18 человек (16 военных, двое гражданских специалистов), к июню 2020 года — 35 (29 военных, шесть гражданских специалистов).
Создание нового рода войск
В начале ядерной эры армия, военно-морской флот и военно-воздушные силы США требовали, чтобы каждому из них была поставлена своя отдельная задача с применением ядерного оружия.
Во время президентства Трампа был создан новый вид войск США, предназначенный для действий в космосе. Это решение — ответ на подготовку таких же сил в России и Китае, пояснял Трамп. «Я видел, что делает Россия, что делает Китай. Я сказал, что мы должны поступить так же. Если вы думаете, что это было легко, то это было непросто», — отметил президент.
Ужесточение иммиграционной политики: отгорождение стеной
В 21 веке резко возрос поток мигрантов в США. В середине 2020 года администрация Трампа ужесточила правила для беженцев. Беженцы, которые провели более двух недель в любой стране по пути в Соединенные Штаты, должны будут подавать заявление о предоставлении убежища в этой стране. Страх перед преступностью больше не будут считать преследованием в целях предоставления убежища. Необоснованные заявления могут быть отклонены. Эти изменения вступили в силу в январе 2021 года.
За время его пребывания в Белом доме число иностранцев, получавших право на постоянное проживание в США, падало. В 2015 году этот показатель составлял 1,051 млн, в 2016-м — 1,183 млн, однако в 2017 году цифра снизилась до 1,127 млн, в 2018-м — до 1,096 млн, следует из последних данных Министерства внутренней безопасности США. Впрочем, еще в 2013 году этот показатель был ниже 1 млн.
Число депортаций нелегальных мигрантов выросло, но незначительно. В 2015 году оно составило 333 тыс., в 2016 году — 340 тыс., в 2017-м (первый год президентства Трампа) — 295 тыс., в 2018-м — 337 тыс. При этом в 2012–2014 годах число депортаций превышало 400 тыс.
Пожалуй, главным предвыборным тезисом Трампа стала борьба с нелегальной миграцией через южные границы и наркотрафиком, что в конечном итоге должно было повысить обеспечение национальной безопасности США. В этих целях он обещал построить между США и Мексикой заградительную стену.
Возведение заградительных сооружений началось в 2019 году. По официальным данным построено 400 км конструкций, а при сохранении прежних объемов к концу года длина стены увеличится до 727 км.
По проекту же стена должна достичь 1609 км, при том что общая протяженность границ с Мексикой составляет около 3200 км.
Выход США из международных соглашений
За время президентства Трамп объявил о выходе из нескольких договоров и прервал членство США в ряде международных организаций:
Договор по открытому небу с Россией (формально США покинут соглашение в конце ноября 2020);
Договор о ликвидации ракет средней и меньшей дальности с Россией (соглашение прекратило действовать);
Ядерная сделка по Ирану (США вышли в 2018-м);
Всемирная организация здравоохранения (США объявили о выходе в мае 2020);
Совет ООН по правам человека (США вышли в 2018 году);
ЮНЕСКО (США вышли в 2017 году);
Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (UNRWA) — в 2018 году США объявили о прекращении финансирования организации.
Кроме того, Трамп пересмотрел соглашения по торговле с Мексикой и Канадой (NAFTA), а также с Южной Кореей (KORUS).
Импичмент
Демократы запустили процедуру импичмента осенью 2019 года. До Трампа разбирательство велось в отношении президентов Эндрю Джонсона и Билла Клинтона. Суд над Трампом в сенате длился 12 дней (22 января — 5 февраля), над Клинтоном — 35 дней (7 января — 12 февраля 1999 года), над Джонсоном — 71 день (5 марта — 16 мая 1868 года). Ни один из этих процессов к отставке президента не привел, в каждом случае сенат выносил оправдательный приговор.