ԱՄՆ-ն կվերսկսի ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը, քանի որ նախագահ Ջո Բայդենն անցնում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում միջազգային ավելի լայն համագործակցության, ինչպես նաեւ թողարկում պանդեմիայի դեմ պայքարի համար 1,9 տրիլիոն դոլարի չափով ծրագիր:
Աշխատանքի առաջին օրը Բայդենն առաջատար փորձագետ Էնթոնի Ֆաուչիին Շվեյցարիա է ուղարկել եւ հաստատել, որ չեղարկել է ԱՀԿ-ից դուրս գալու մասին նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը:
«Դժվարին հանգամանքներում այս կազմակերպությունը միավորել է գիտական եւ հետազոտական հանրությանը, որպեսզի արագացնի պատվաստանյութերի մշակումը, բուժման եւ ախտորոշման մեթոդները»,-ասել է Ֆաուչին Ժնեւում հանդիպման ժամանակ:
Բայդենը մտադիր է պատվաստել հաջորդ 100 օրվա ընթացքում 100 մլն մարդու, ավելացնել թեստավորումներն ու դիմակների կրումը, ընդլայնել առողջապահության կադրերը:

Соединенные Штаты возобновят финансирование ВОЗ, поскольку президент Джо Байден переходит к более широкому международному сотрудничеству в борьбе с Covid-19, а также запускает план на 1,9 триллиона долларов по борьбе с пандемией.
В свой первый день работы Байден отправил ведущего эксперта Энтони Фаучи в Швейцарию и подтвердил, что отменил решение бывшего президента Дональда Трампа о выходе из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
«В трудных обстоятельствах эта организация сплотила научное и исследовательское сообщество, чтобы ускорить разработку вакцин, методов лечения и диагностики», - сказал Фаучи на встрече ВОЗ в Женеве, подтвердив, что США будут продолжать выплачивать организации свои взносы.
Новый президент стремится вакцинировать 100 миллионов человек в течение следующих 100 дней, увеличить использование масок и тестирование, расширить кадры общественного здравоохранения.