ԱՄՆ-ն կվերսկսի ԱՀԿ-ի ֆինանսավորումը, քանի որ նախագահ Ջո Բայդենն անցնում է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում միջազգային ավելի լայն համագործակցության, ինչպես նաեւ թողարկում պանդեմիայի դեմ պայքարի համար 1,9 տրիլիոն դոլարի չափով ծրագիր:
Աշխատանքի առաջին օրը Բայդենն առաջատար փորձագետ Էնթոնի Ֆաուչիին Շվեյցարիա է ուղարկել եւ հաստատել, որ չեղարկել է ԱՀԿ-ից դուրս գալու մասին նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը:
«Դժվարին հանգամանքներում այս կազմակերպությունը միավորել է գիտական եւ հետազոտական հանրությանը, որպեսզի արագացնի պատվաստանյութերի մշակումը, բուժման եւ ախտորոշման մեթոդները»,-ասել է Ֆաուչին Ժնեւում հանդիպման ժամանակ:
Բայդենը մտադիր է պատվաստել հաջորդ 100 օրվա ընթացքում 100 մլն մարդու, ավելացնել թեստավորումներն ու դիմակների կրումը, ընդլայնել առողջապահության կադրերը:

The United States will resume funding for WHO as President Joe Biden shifts to broader international cooperation in the fight against Covid-19 and launches a $ 1.9 trillion plan to fight the pandemic.
Biden has already sent lead expert Anthony Fauci to Switzerland and confirmed that he had reversed former President Donald Trump's decision to leave the World Health Organization (WHO).
The US president aims to vaccinate 100 million people over the next 100 days, increase mask use and testing, and expand the public health workforce.