Ազգային գվարդիան հայտարարել է, որ 5000 զինծառայողներ մինչեւ մարտի կեսը կմնան ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հայտնում է Fox News-ը:
«Քանի որ մենք շարունակում ենք աշխատել երդմնակալությունից հետո ժամանակաշրջանի վերջնական պահանջները կատարելու ուղղությամբ, Ազգային գվարդիային առաջարկվել է 7000 մարդու կազմով շարունակել աջակցել դաշնային իրավապահներին, եւ մինչեւ մարտի կեսը կնվազեցնի իր զինծառայողների թիվը մինչեւ 5000»,- ասվում է գվարդիայի հայտարարության մեջ:
«Մենք օգնություն ենք տրամադրում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին անվտանգությունն է, կապը, բժշկական տարհանումը, նյութատեխնիկական ապահովումը եւ անվտանգության աջակցությունը պետական, շրջանային եւ դաշնային հաստատություններին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ազգային գվարդիան հանդիպումներ է անցկացնում տարբեր դաշնային գործակալությունների հետ, որպեսզի հունվարից «որոշի նրանց պահանջները» զորքերի նկատմամբ, ուրբաթ Fox News-ին ասել է բարձրաստիճան աղբյուրը:
Հունվարի 6-ին ԱՄՆ Կապիտոլիումի գրոհից հետո, նախագահ Բայդենի երդմնակալության արարողությունից առաջ 25 000 գվարդիականներ էին ուղարկվել Վաշինգտոն:

The National Guard keeps 5,000 troops in the US capital, Washington, until mid-March, Fox News reported.
"As we continue to work to meet the final post-inauguration requirements, the National Guard has been requested to continue supporting federal law enforcement agencies with 7,000 members and will draw down to 5,000 through mid-March," the Guard said in a statement.
"We are providing assistance such as security, communications, medical evacuation, logistics, and safety support to state, district and federal agencies."
The National Guard is holding meetings with various federal agencies to determine their requirements for troops beyond January, a senior source told Fox News on Friday.
Nearly 25,000 Guardsmen were sent to Washington, DC ahead of President Biden's inauguration following the storming of the US Capitol on January 6.