Ազգային գվարդիան հայտարարել է, որ 5000 զինծառայողներ մինչեւ մարտի կեսը կմնան ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հայտնում է Fox News-ը:
«Քանի որ մենք շարունակում ենք աշխատել երդմնակալությունից հետո ժամանակաշրջանի վերջնական պահանջները կատարելու ուղղությամբ, Ազգային գվարդիային առաջարկվել է 7000 մարդու կազմով շարունակել աջակցել դաշնային իրավապահներին, եւ մինչեւ մարտի կեսը կնվազեցնի իր զինծառայողների թիվը մինչեւ 5000»,- ասվում է գվարդիայի հայտարարության մեջ:
«Մենք օգնություն ենք տրամադրում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին անվտանգությունն է, կապը, բժշկական տարհանումը, նյութատեխնիկական ապահովումը եւ անվտանգության աջակցությունը պետական, շրջանային եւ դաշնային հաստատություններին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ազգային գվարդիան հանդիպումներ է անցկացնում տարբեր դաշնային գործակալությունների հետ, որպեսզի հունվարից «որոշի նրանց պահանջները» զորքերի նկատմամբ, ուրբաթ Fox News-ին ասել է բարձրաստիճան աղբյուրը:
Հունվարի 6-ին ԱՄՆ Կապիտոլիումի գրոհից հետո, նախագահ Բայդենի երդմնակալության արարողությունից առաջ 25 000 գվարդիականներ էին ուղարկվել Վաշինգտոն:

Национальная гвардия заявила, что 5 000 военнослужащих останутся в столице СШа Вашингтоне до середины марта, передает Fox News
«По мере того, как мы продолжаем работать над выполнением окончательных требований к периоду после инаугурации, Национальной гвардии было предложено продолжать оказывать поддержку федеральным правоохранительным органам в составе 7000 человек, а до середины марта она сократит численность своих военнослужащих до 5000 человек», - говорится в заявлении гвардии.
«Мы оказываем помощь в таких областях, как безопасность, связь, медицинская эвакуация, материально-техническое обеспечение и поддержка безопасности государственным, окружным и федеральным учреждениям», - отмечается в сообщении.
Национальная гвардия проводит встречи с различными федеральными агентствами, чтобы «определить их требования» к войскам на период после января, сообщил в пятницу Fox News высокопоставленный источник.
Около 25 000 гвардейцев были направлены в Вашингтон, округ Колумбия, в преддверии инаугурации президента Байдена после штурма Капитолия США 6 января.