Իսրայելն ու Կոսովոն առցանց միջացառման ընթացքում դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ կնքված գործարքի շրջանակներում, հայտնում է AP-ն:
Իսրայելը Կոսովոյի հետ իր նոր կապերը դիտարկում է որպես արաբական եւ մահմեդական երկրների հետ հարաբերությունների առավել նորմալացման մի մաս, համաձայն ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած համաձայնագրերի:
Zoom-ի միջոցով անցկացված ստորագրման արարողության ժամանակ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գաբի Աշկենազին ասել է, որ նոր կապերը «պատմական» են եւ «արտացոլում են փոփոխությունները տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ արաբական եւ մահմեդական աշխարհի հարաբերությունները Իսրայելի հետ»:
Աշկենազին ասել է, որ Կոսովոյից Երուսաղեմում դեսպանություն բացելու պաշտոնական խնդրանք է ստացել, որը իսրայելական իշխանությունները հույս ունեն, որ կբացվի մարտի վերջին:
Արարողությունը ներառել է հուշատախտակի բացում, որը տեղադրվելու է Երուսաղեմում Կոսովոյի դեսպանատան մուտքի մոտ, հայտնում է Իսրայելի ԱԳՆ-ն:
Կոսովոյի արտաքին գործերի նախարար Մելիսա Հարադինայ-Ստուբլան ասել է, որ Կոսովոն եւ Իսրայելը կապված են «պատմական կապերով», եւ երկուսն էլ «պետություն դառնալու երկար եւ դժվարին ճանապարհի ականատես են դարձել»:

Израиль и Косово установили дипломатические отношения на онлайн-мероприятии в рамках сделки при посредничестве США, передает AP.
Израиль рассматривает свои новые связи с Косово как часть более широкой нормализации отношений с арабскими и мусульманскими странами в соответствии с соглашениями, инициированными бывшим президентом США Дональдом Трампом.
Во время церемонии подписания, проведенной с помощью Zoom, министр иностранных дел Израиля Габи Ашкенази сказал, что новые связи являются «историческими» и «отражают изменения в регионе, а также в отношениях арабского и мусульманского мира с Израилем».
Ашкенази сообщил, что получил официальный запрос из Косово об открытии посольства в Иерусалиме, которое, как надеются израильские власти, откроется к концу марта.
Церемония включала открытие памятной доски, которая будет установлена у входа в посольство Косово в Иерусалиме после открытия, сообщило министерство иностранных дел Израиля.
Министр иностранных дел Косово Мелиза Харадинай-Стублла заявила, что Косово и Израиль связаны «историческими узами», и оба они «стали свидетелями долгого и сложного пути к становлению государства».