Twitter-ը սահմանափակել է հասանելիությունը Թուրքիայի ՆԳ նախարարի թվիթին, որը «ԼԳԲՏ այլասերվածներ» է անվանել այն ուսանողներին, ովքեր բողոքել են իրենց համալսարանի ղեկավարի պաշտոնում նշանակման դեմ:
Մի քանի շաբաթ շարունակ Ստամբուլի Բոգազիչի հեղինակավոր համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսները բողոքում էին ռեկտորի պաշտոնում Մելիհ Բուլուի նշանակման դեմ, որը կապված է իշխող կուսակցության հետ: Նրանք պահանջել են Բուլուի հրաժարականը եւ ռեկտորի ընտրություններ:
Երկուշաբթի ուշ երեկոյան բախում է տեղի ունեցել ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ, որոնք բողոքի ցույց էին կազմակերպել՝ պահանջելով ազատել հանգստյան օրերին ատելություն սերմանելու եւ կրոնական արժեքները վիրավորելու մեղադրանքով ձերբակալված մի խումբ ուսանողների։ Նրանք Բոգազիչիի համալսարանում պաստառի վրա պատկերել էին իսլամի ամենասուրբ վայրը եւ ԼԳԲՏ դրոշներ: Իշխանությունները հայտնել են, որ բախումների ընթացքում 159 մարդ է բերման ենթարկվել, բայց ոմանք ավելի ուշ ազատ են արձակվել:
ՆԳ նախարար Սուլեյման Սոյլուն Twitter-ում գրել է, որ «ԼԳԲՏ այլասերվածները» կալանավորվել են «Մեծ Քաաբայի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի համար»: Երեքշաբթի օրը նա կրկնել է վիրավորանքը՝ Twitter-ում հայտարարելով, որ թուրքական կառավարությունը չի հանդուրժի «ԼԳԲՏ այլասերվածներին, ովքեր փորձել են գրավել ռեկտորի աշխատասենյակը»:
Սա Twitter-ին դրդել է Սոյլուի թվիթը նշել որպես նախազգուշացում այն մասին, որ նրա գրառումը խախտում է սոցիալական ցանցերի հարթակի «ատելության վարքագծի» կանոնները:
Միեւնույն ժամանակ, Ստամբուլի ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ եւ ռետինե փամփուշտներ է կիրառել՝ ցրելու համար Բուլուի նշանակման հետ կապված նոր ցույցը, հաղորդում է Halk TV-ն:
Մայրաքաղաք Անկարայի ոստիկանությունը նույնպես ցրել է ուսանողների ցույցը, ովքեր հավաքվել են քաղաքի գլխավոր հրապարակի մոտ՝ ի նշան համերաշխության Բոգազիչիի ուսանողների հետ: Ըստ Halk TV-ի՝ առնվազն 69 ցուցարար է բերման ենթարկվել:

Twitter ограничил доступ к твиту министра внутренних дел Турции, который назвал студентов, протестующих против назначения лояльного правительства руководителем их университета, «ЛГБТ- извращенцами», пишет Reuters.
В течение нескольких недель студенты и преподаватели престижного стамбульского университета Богазичи протестовали против назначения ректором Мелиха Булу, связанного с правящей партией. Они призывали к отставке Булу и выборам ректора.
Поздно вечером в понедельник произошли столкновения полиции с демонстрантами, которые устроили акции протеста с требованием освободить группу студентов, арестованных на выходных по обвинению в разжигании ненависти и оскорблении религиозных ценностей из-за плаката, выставленного в Университете Богазичи, на котором изображено самое священное место ислама. с флагами ЛГБТ. Власти заявили, что в ходе столкновений были задержаны 159 человек, однако несколько позже были освобождены.
Министр внутренних дел Сулейман Сойлу написал в Твиттере, что «извращенцы ЛГБТ» были задержаны за «неуважение к Великой Каабе». Во вторник он повторил оскорбление, заявив в Твиттере, что турецкое правительство не потерпит «извращенцев ЛГБТ, которые попытались занять кабинет ректора».
Это побудило Twitter пометить твит Сойлу предупреждением о том, что его сообщение нарушает правила платформы социальных сетей о «ненавистническом поведении».
Между тем полиция Стамбула применила слезоточивый газ и резиновые пули, чтобы разогнать новую демонстрацию по поводу назначения Булу, сообщает телеканал Halk TV.
Полиция в столице страны Анкаре также разогнала демонстрацию студентов, которые собрались возле главной площади города в знак солидарности со студентами Богазичи. Как сообщает телеканал Halk TV, задержано не менее 69 демонстрантов.