Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է ռուս ակտիվիստ Ալեքսեյ Նավալնու նկատմամբ կայացված դատավճռով եւ կրկնում է նրան անհապաղ ազատ արձակելու կոչը:
«ԱՄՆ-ը խորապես մտահոգված է ընդդիմության առաջնորդ (Ալեքսեյ) Նավալնուն 3,5 տարվա ազատազրկման դատապարտելու ռուսական իշխանությունների որոշումից»,- ասված է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ:
«Անգամ Ռուսաստանի հետ ԱՄՆ շահերը առաջ տանելու համար աշխատելով՝ մենք սերտորեն կհամակարգենք մեր գործողությունները դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ, որպեսզի Ռուսաստանը պատասխանատվության ենթարկվի իր քաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելու անկարողության համար»,- ասել է նա:
Նավալնուն ազատ արձակելու կոչով են հանդես եկել նաեւ Գերմանիան եւ Բրիտանիան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Մոսկվայի Սիմոնովյան դատարանը «Իվ Ռոշեի» գործով Ալեքսեյ Նավալնու պայմանական պատիժը փոխարինել է 3,5 տարվա իրական ազատազրկմամբ:

Соединенные Штаты глубоко обеспокоены приговором российскому активисту  Алексею Навальному  и повторяют  призыв к его немедленному освобождению.
«Соединенные Штаты глубоко обеспокоены решением российских властей приговорить оппозиционера (Алексея) Навального к 3,5 годам тюремного заключения», - говорится в заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена.
«Даже работая с Россией для продвижения интересов США, мы будем тесно координировать свои действия с нашими союзниками и партнерами, чтобы привлечь Россию к ответственности за неспособность защитить права своих граждан», - отметил он.
С призывом освободить Навального выступили также Германия и Британия.
Как сообщалось ранее, Симоновский суд Москвы отменил Алексею Навальному условный срок по делу «Ив Роше» и заменил его на 3,5 года реального в колонии.