Հայաստանի երկրորդ նախագահը կասկածում է, որ Ղարաբաղում պատերազմի օրերին Մոսկվա նախատեսած իր այցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման նպատակով գործող իշխանությունները հատուկ են տապալել: Այս մասին հինգշաբթի՝ մարտի 4-ին, ռուսական լրատվամիջոցների համար մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հաղորդում է «Sputnik- Արմենիան»:
«Ըստ էության, սա շատ մութ պատմություն էր՝ իմ թեստին առնչվող պատմությունը։ Ես մի օր կպատմեմ այդ մասին, բայց միայն իշխանափոխությունից հետո։ Ես չեմ ուզում վատ դրության մեջ դնել մարդկանց, որոնք ինձ հայտնել են այդ պատմության մանրամասները։ Բանն այն է, որ ես հետո հակամարմինների թեստ հանձնեցի, որի պատասխանը բացասական էր»,- պատմեց Քոչարյանը։
Սա հաշվի առնելով՝ նա հիմնավոր կասկածներ ունի, որ իրականում իրեն ուղղակի թույլ չեն տվել Ռուսաստան գնալ:
Քոչարյանը նաեւ հավելեց, որ պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահի հետ ուղիղ շփումներ չի ունեցել, սակայն հնարավորություն է ունեցել իրավիճակի վերաբերյալ իր նկատառումներն ու դիրքորոշումը փոխանցել Ռուսաստանի ղեկավարությանը:
Հոկտեմբերի վերջին հայտնի դարձավ, որ Քոչարյանին քննչական մարմինը վերադարձրել է անձնագիրը, քանի որ նա պիտի գնար Ռուսաստան` պատերազմի օրերին օգնության կազմակերպման հարցերը քննարկելու համար։ Սակայն այնուհետեւ հաղորդվեց, որ Քոչարյանի` Մոսկվա այցը չեղարկվել է, քանի որ նրա կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը դրական է:

The second president of Armenia suspects that the current authorities had intentionally prevented his planned visit to Moscow—during the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war—to meet with Russian President Vladimir Putin. Robert Kocharyan stated about this at Thursday’s press conference for Russian media, Sputnik-Armenia reports.
"In fact, this was a very dark story; the story related to my [coronavirus] test. I will tell about it one day; but only after the change of power. I do not want to put people in a bad situation who told me the details of that story. The thing is that I later gave an antibody test, the result of which was negative," Kocharyan said.
Given this, he has reasonable doubts that in fact, he was simply not allowed to go to Russia.
Kocharyan added that he did not have direct contacts with the Russian president during the war, but had the opportunity to convey to the Russian leadership his views and position on the situation.
At the end of last October, it became known that the Armenian investigative body had returned Kocharyan his passport, as he was to go to Russia to discuss the issues of organizing aid during the war. However, it was later reported that Kocharyan's visit to Moscow was canceled because he had tested positive for COVID-19.