Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Հանը «Թալիբան» շարժման հետ խաղաղության նոր առաջարկէ նախապատրաստել միջազգային խորհրդաժողովին ընդառաջ, որի նպատակն է խթանել բանակցությունները երկու պատերազմող կողմերի միջեւ, հայտնում է AFP-ն:
Ըստ պաշտոնական աղբյուրների՝ Հանին մտադիր է իր եռափուլ ծրագիրը ներկայացնել ՄԱԿ-ի աջակցությամբ Թուրքիայում անցկացվող խորհրդաժողովին, որին կմասնակցեն ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը եւ տարածաշրջանի այլ առանցքային երկրներ: Միջոցառման օրը դեռ որոշված ​​չէ:
Անցյալ տարի բանակցված համաձայնագրի շրջանակներում Միացյալ Նահանգները մինչ մայիսի 1-ն ընդամենը մի քանի շաբաթ ունեն Աֆղանստանից բոլոր զորքերը դուրս բերելու համար:
Հանիի եռափուլ առաջարկությունը Թալիբանի հետ քաղաքական կարգավորում եւ հրադադարի ռեժիմի հայտարարում է ներառում՝ միջազգային վերահսկողության ներքո: Ապա նա արտահերթ նախագահական ընտրություններ է առաջարկում, որոնց թալիբները կարող են մասնակցել՝ «խաղաղության կառավարություն» ձեւավորելու համար:
Պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Հանին արդեն կիսվել է իր ծրագրով մի քանի միջազգային դիվանագետների հետ:

Afghan President Ashraf Ghani has prepared a new peace proposal with the Taliban ahead of an international conference aimed at boosting talks between the two warring parties, AFP reported.
According to official sources, Ghani intends to present his three-stage plan at a conference in Turkey with the support of the UN, which will be attended by the United States, Russia, and other key countries in the region. The date of the event has not yet been determined.
The United States has only a few weeks before the May 1 deadline for the withdrawal of all troops from Afghanistan as part of an agreement negotiated last year.
Ghani's three-phase proposal includes reaching a political settlement with the Taliban and declaring a ceasefire under international control.
He then proposes an early presidential election in which the Taliban could participate to form a government of peace. Ghani has already shared his plan with several international diplomats, officials said.
The Taliban, a tough Islamist movement ousted from power by the 2001 US-led invasion, consistently refuses to vote. The conference is an attempt to kick-start peace talks between the Afghan government and the Taliban, which have not made much progress since their inception.