Ուկրաինան արդեն գնել է թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերը, դրանց արտադրամասն այցը շաբաթ օրը նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ Թուրքիա այցի ընթացքում նախատեսված չէ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի առաջատար Baykar ընկերության մամուլի ծառայությունից:
«Զելենսկին չի պատրաստվում այցելել մեր գործարան: Դրա համար ոչ մի նախապատրաստություն չկա: Եթե ​​Ուկրաինայի նախագահը քննարկի ռազմական համագործակցությունը, ապա՝ ոչ թե մեզ, այլ պաշտպանության նախարարության եւ Նախագահի աշխատակազմի հետ: Այն, ինչ մեզ հետ է կապված, անօդաչու թռչող սարքերի, այդ թվում՝ հարվածային, գնումն է (ուկրաինացիների կողմից): Բայց դրանք արդեն գնել են»,- հայտնել են Bayraktar-ի մամուլի ծառայությունից:
Վլադիմիր Զելենսկին է Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի արտադրամաս էր այցելել 2019-ի օգոստոսին Թուրքիա կատարած այցի ընթացքում:
2019-ի հունվարին այն ժամանակվա նախագահ Պետրո Պորոշենկոն հայտարարել է ուկրաինական բանակի համար թուրքական Bayraktar TB2 անօդաչու թռչող սարքերի գնման վերաբերյալ Թուրքիայի հետ համաձայնագիր ստորագրելու մասին: Մարտին նա հայտարարել է դրանց մատակարարման եւ Ուկրաինայում հաջող փորձարկման մասին: Պորոշենկոն նշել էր նաեւ, որ թուրքական հարձակողական անօդաչու թռչող սարքերը կմատակարարվեն հատուկ գործողությունների ուժերի, դեսանտայինների, մոտորիզացված զորքերի եւ այլ զորամասերի ստորաբաժանումներին:

Украина уже купила турецкие ударные беспилотники Bayraktar, посещение их производства в ходе визита президента страны Владимира Зеленского в Турцию в субботу не запланировано, сообщили РИА Новости  в пресс-службе ведущего производителя турецких беспилотников – компании Baykar
«Зеленский не собирается посещать наш завод. Нет никакой подготовки к этому. Если президент Украины будет обсуждать военные сотрудничество, то не с нами, а с министерством обороны и администрацией президента. То, что связано с нами – это покупка (украинцами) беспилотников, в том числе ударных. Но они их уже купили», - сообщили в пресс-службе Baykar.
Владимир Зеленский посещал производство ударных беспилотников Bayraktar во время визита в Турцию в августе 2019 года.
В январе 2019 года занимавший тогда пост президента Петр Порошенко заявил о подписании соглашения с Турцией о закупке ударных турецких беспилотников Bayraktar TB2 для украинской армии. В марте он сообщил об их поставках и успешном испытании на Украине. Также Порошенко отметил, что турецкие ударные беспилотники будут поставлены на вооружение в подразделения сил спецопераций, десантников, моторизованные войска и другие воинские части.