Ուկրաինան զորավարժություններ է անցկացնում Ղրիմի հետ սահմանի երկայնքով: Ինչպես իր ֆեյսբուքյան էջին հայտնել է Ուկրաինայի Զինված ուժերի միացյալ հրամանատարությունը, ըստ մարզումների լեգենդի, տանկային ստորաբաժանումը, հետեւակի զորքերի աջակցությամբ, փորձել է ճեղքել պաշտպանական գիծը:
«Հետախուզության ընթացքում հայտնաբերվել են հակառակորդի հիմնական հրշեջ ուժերը: Հակազդեցության համար մարտում տանկերի եւ հակատանկային հրետանու ռեզերվ է ներգրավվել»,- հայտնել է Ուկրաինայի զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Նաեւը:
Հրամանատարի խոսքով՝ 100 մմ տրամաչափի MT-12 Rapier հրացանների հակատանկային մարտկոցն արագորեն գրավել է հրդեհաշիջման դիրքերը եւ սկսել ոչնչացնել թիրախները: Նա նշել է, որ տանկային անձնակազմները մշակել են բաց տեղանքում մանեւրման տարրերը, դիրքերի փոխությունը, ծխի վարագույրի տեղադրումը եւ դիմակավորումը, դուրս են եկել սահման եւ «ոչնչացրել են թշնամուն»:

Украина проводит военные учения вдоль границы с Крымом. Как сообщает командование Объединенных сил ВС Украины на своей странице в Facebook, По легенде тренировок, танковое подразделение при поддержке пехоты пыталось прорвать линию  обороны.
«Во время разведки были выявлены главные пожарные силы противника. В целях противодействия в бой введен резерв танков и противотанковая артиллерия», - сообщил главнокомандующий ВСУ генерал-лейтенант Сергей Наев.
По словам командира, противотанковая батарея 100-миллиметровых орудий МТ-12  “Рапира ′′ быстро заняла противопожарные позиции и начала уничтожать цели. Он отметил, что
танковые экипажи отработали элементы маневрирования на открытой местности и смены позиций, установки дымового занавеса и маскировки, вышли на границу и «уничтожили врага».