Թայվանի տրանսպորտի վարչության ղեկավար Լին Ցզյալունն ապրիլի 20-ին պաշտոնաթող կլինի՝ ամսվա սկզբին 49 մարդու կյանք խլած գնացքի վթարից հետո: Համապատասխան հրամանագիրը հինգշաբթի ստորագրել է կղզու կառավարության նախագահ Սու Չժեենչանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես պարզաբանել է Թայվանի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը, ապրիլի 20-ին պաշտոնյան կլքի իր պաշտոնը: Նա ինքը հրաժարական տալու պատրաստակամություն էր հայտնել ողբերգությունից անմիջապես հետո, սակայն այն հաստատվել էր միայն հիմա, երբ ավարտվեցին աղետի բոլոր հետեւանքների վերացումը եւ հետաքննությունը: Հաջորդ նախարարի անունը դեռ հայտնի չէ:
Ութ վագոնանոց Taroko Express-ը վթարի էր ենթարկվել ապրիլի 2-ին լեռնային թունելի մուտքի մոտ բեռնատար վերամբարձի հետ բախման արդյունքում, որը վատ էր կայանված արգելված վայրում: Գնացքի մեջ կար 498 մարդ:
Վերջին 70 տարվա ընթացքում կղզու ամենամեծ գնացքի վթարը 49 մարդու կյանք էր խլել, շուրջ 200 ուղեւոր վիրավորվել էր:

The head of Taiwan's transport department, Lin Chia-lung, will resign after a train disaster that killed 49 people. The corresponding decree was signed on Thursday, TASS reported.
The official will leave office on April 20. He himself expressed his readiness to resign soon after the tragedy, but it was approved only now, when the elimination of all consequences of the disaster and the investigation were completed.
The eight-car Taroko Express crashed on April 2 at the entrance to a mountain tunnel as a result of a collision with a truck crane, which was poorly parked in the wrong place on a hillside and rolled on the way. The head carriage caught the platform of the truck crane and carried it into the tunnel, which displaced the train from the rails and led to a train wreck, which was carrying 498 people.
The largest train disaster on the island in 70 years killed 49 people and injured about 200 passengers.