ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում են Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Գի Տեսիեն, Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն, Ազգային ժողովի պատգամավորներ Գզավիե Բրըտոնը, Ժակլին Դյուբուան եւ Ֆրանսուա Պուպոնին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ պատիվ է Ազգային ժողովում հյուրընկալել հայ ժողովրդի վաղեմի իրական բարեկամներին: Խորհրդարանի խոսնակն ընդգծեց, որ կարեւոր էր ֆրանսիացի գործընկերների այցը ինչպես Հայաստան, այնպես էլ Արցախ:
Կողմերը քննարկեցին թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակն Արցախում, հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձի, Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման եւ դրանում Ֆրանսիայի կարեւոր դերի վերաբերյալ հարցեր:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականներն ԱԺ նախագահին ներկայացրին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող եւ Արցախի վերաբերյալ նոր օրենսդրական նախաձեռնություններով հանդես գալու իրենց մտադրությունը:
Արարատ Միրզոյանը եւ ֆրանսիացի գործընկերները պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին համատեղ ջանքեր գործադրել Արցախի անվտանգության եւ արցախահայերի ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու ուղղությամբ` փորձելով առավել հանրայնացնել խնդիրը եվրոպական տարբեր երկրներում:

Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan today met with the French parliamentary delegation constituting Deputy Chair of the France-Armenia Friendship Group of the French National Assembly Guy Teissier, Deputy Chair of the France-Armenia Friendship Group of the French Senate Valerie Boyer, as well as deputies of the French National Assembly Xavier Breton, Jaqueline Dubois and Francois Pupponi.
As reported the National Assembly of Armenia, greeting the guests, Mirzoyan stated that it is an honor for him to host the long-time real friends of the Armenian people at the National Assembly and emphasized that the French colleagues’ visits to Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh) were important.
The interlocutors discussed the situation created in Artsakh following the Turkish-Azerbaijani aggression, as well as the return of Armenian POWs and other persons being kept, the restart of negotiations within the scope of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group and France’s key role in this.
The French parliamentarians informed the Armenian parliamentary speaker about their intention to submit new bills criminalizing denial of the Armenian Genocide and devoted to Artsakh.
Mirzoyan and the French MPs agreed to make joint efforts to protect the security of Artsakh and the right of the Armenians of Artsakh to self-determination by trying to further publicize the issue in different countries across Europe.