Թուրքիայում քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության կողմից առաջադրված անկախ թեկնածու Հաթիփ Դիջլեին պատգամավոր չգրանցելու փաստը մեծ իրարանցում է առաջացրել քուրդ քաղաքական գործիչների շրջանում։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ քուրդ քաղաքական գործիչների «Ժողովրդավարական հասարակության միություն»-ը (DTK) խիստ է արձագանքել Թուրքիայի բարձրագույն ընտրական խորհրդի որոշմանը եւ պնդել, թե այդ որոշման մեջ կարեւոր դերակատարություն է ունեցել իշխանությունը։
DTK-ն արտահերթ խորհրդակցություն է հրավիրել, որի ավարտից հետո հայտարարություն է տարածել՝ սպառնալով, որ այս որոշման հետեւանքով սկսվելիք քաոսի պատասխանատուն է լինելու իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը։
Հայտարարության մեջ իշխող կուսակցությանն ու գլխավոր ընդդիմությանը կոչ է արվել որոշումը հետ կանչելու համար շտապ քայլեր ձեռնարկել, իսկ քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցությանը՝ ժողով հրավիրել եւ իր լուր աշխարհի հայտարարել, որ հրաժարվում են առանց Հաթիփ Դիջլեյի մտնել խորհրդարան։
Նշենք, որ Թուրքիայի բարձրագույն ընտրական խորհրդի փոխնախագահ Թուրան Քարաքայան 7 ժամ տեւած քննարկումներից հետո հայտնել էր, թե Հաթիփ Դիջլեին պատգամավոր չեն գրանցել, քանի որ նա նախկինում 1 տարի 8 ամիս դատվածություն է ունեցել:

Отказ в регистрации независимого кандидата в депутаты от курдской партии «Мир и демократия» Хатипа Дыджле вызвал большую суматоху среди курдских политических деятелей Турции.
Как передает турецкая Milliyet, «Союз демократического общества» (DTK) курдских политических деятелей отреагировал довольно резко, заявив, что в том решении важную роль сыграли власти.
DTK созвал внеочередное совещание, по завершении которого распространил заявление, угрожая, что ответственность за хаос, создавшийся после этого решения, лежит на правящей партии премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана «Справедливость и развитие».
В заявлении содержится призыв к правящей и главной оппозиционной партиям с требованием отозвать решение и спешно предпринять шаги, а партию «Мир и демократия» призвали созвать совещание и заявить на весь мир, что отказываются входить в парламент без Хатипа Дыджле.
Отметим, что вице-председатель Высшего избирательного совета Турции Туран Каракайя после 7-часового обсуждения заявил, что Хатипа Дыджле не зарегистрировали депутатом, так как у него есть судимость сроком 1 год и 8 месяцев.