ԱՄՆ-ն հավատարիմ է ն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման խնդրին: Այս մասին, այսօր` մայիսի 22-ին, հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ռայան Քեմփբելը` բացելով Հայ-ամերիկյան առաջին քաղաքագիտական ֆորումը:
Նրա խոսքով` ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նշում է անվտանգության կարեւորությունն այս տարածաշրջանում: «Այս շաբաթվա սկզբին Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը խոսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ վերահաստատել, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են խաղաղության, անվտանգության եւ բարգավաճման ապահովման սկզբունքներին: ԱՄՆ-ն նաեւ խորապես հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման խնդրին` աշխատելով ինչպես երկկողմ ռեժիմում, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- ասաց նա:
Քեմփբելը նշեց, որ անցած տարին դժվար էր կորոնավիրուսի համավարակի տեսանկյունից: «Համավարակը մարտահրավեր է դարձել համընդհանուր անվտանգության ապահովման համար, որն ազդել է բոլոր պետությունների վրա, բայց, միեւնույն ժամանակ, այն միավորել է մեզ եւ ընդգծել համագործակցության եւ գործընկերության կարեւորությունը»,- ընդգծեց դիվանագետը: Համավարակի բռնկումից հետո ԱՄՆ կառավարությունը 11 միլիոն դոլար է հատկացրել Հայաստանին Covid-19-ի դեմ պայքարի համար, ասաց նա: Այս օգնությունը, հավելեց Քեմբելը, օգնել է ձեռք բերել անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներ, նախապատրաստել համակարգը լաբորատոր հետազոտությունների համար եւ աջակցել տեխնիկական փորձագետներին՝ արձագանքելու եւ պատրաստակամություն ցուցաբերելու անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու, ինչպես նաեւ ծանր դեպքերը մեղմելու համար:

США также верны вопросу долгосрочного политического урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе. ОБ этом сегодня, 22 мая, открывая Первый армяно-американский политологический форум, заявил временный поверенный в делах США в Армении Райан Кембелл.
По его словам, администрация президента США Джо Байдена отмечает важность безопасности этого региона. «В начале этой недели советник по национальной безопасности Джейк Салливан побеседовал с премьер-министром Николом Пашиняном и вновь подтвердил, что США остаются верными миру, безопасности и принципам обеспечения процветания. США также глубоко верны вопросу долгосрочного политического урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе, работая как в двустороннем режиме, так и под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - заявил он.
Кембелл отметил, что минувший год был тяжелым и с точки зрения пандемии коронавируса. «Пандемия стала вызовом для предоставления всеобщей безопасности, которая повлияла на все государства, но в то же время она нас сплотила и подчеркнула важность сотрудничества и партнерства», - подчеркнул дипломат. После вспышки пандемии, правительство США выделило $11 млн Армении для борьбы с Covid-19, заявил он. Эта помощь, добавил Кембелл, позволила приобрести необходимое медицинское оборудование, подготовить систему для лабораторных исследований и поддержать технических экспертов в реагировании и готовности проводить необходимые мероприятия, а также облегчить тяжелые случаи заболевания.