Սա իներցիոն տնտեսական աճ է, որի հիման վրա չենք կարող խոսել ճգնաժամը հաղթահարելու կամ ներդրումների հոսքի մասին։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու Սուրեն Պարսյանն՝ անդրադառնալով Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարի հրապարակած վիճակագրությանը։
Նշենք, որ նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը  ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն ապրիլին գրանցվել է 23.2%, իսկ առաջին չորս ամիսներին` 2.6%։
«Երկնիշ տնտեսական աճն իհարկե լինելու է, Հայաստանն արդեն շինհրապարակ է, գյուղատնտեսությունը վայելում է մասշտաբային օժանդակություն, ներդրումները հորդում են, աշխատատեղերն` ավելանում»,– գրել է Քերոբյանը։
«Այս աճը կանխատեսելի էր,  հաշվի առնելով, որ 2020թ. ապրիլն ամբողջությամբ լոքդաունի մեջ էր, բիզնեսը չէր աշխատում, այսինքն՝ զրոյի հետ համեմատելով հիմա կարող ենք ունենալ 23.2% աճ։ Իսկ եթե մենք համեմատենք 2019թ.–ի հետ, ապա պետք է մի կարեւոր հանգամանք հաշվի առնել, որ համադրելի գներով հնարավոր է նույնիսկ 2021թ. հունվար–ապրիլն ավելի ցածր լինի, քան 2019թ.–ի հունվար–ապրիլը, քանի որ մենք այս տարվա 4 ամիսների հաշվարկով ունենք 5,4% գնաճ։ Այս պահին բացարձակ թվերն ենք գնահատում, հաշվի չենք առնում ապրանքների գները։ 2019թ.–ին, օրինակ՝ շաքարավազը 40%–ով ավելի էժան էր, քան հիմա, բայց եթե մենք շաքարավազի շրջանառությունը պետք է իրար հետ համեմատենք, բնականաբար ճիշտ չի լինի՝  նման տարբեր գների պայմաններում։
Եթե այս ցուցանիշներով փորձում են հանրության մոտ դրական սպասումներ առաջացնել, դա  հասկանալի է, բայց շատ կարեւոր է, որ տնտեսական ցուցանիշների պատճառներն ուսումնասիրել։ Մենք այս տեմպը չենք կարողանալու պահել ամբողջ տարվա ընթացքում, անհրաժեշտ է տնտեսական որոշակի բարեփոխումներ, որը թույլ կտա այս աճը երկարաժամկետ ու որակյալ դարձնել»,– ասաց տնտեսագետը։
Տնտեսական ակտիվության աճն ըստ Սուրեն Պարսյանի՝ հիմնականում պայմանավորված է հանքարդյունաբերությամբ, սակայն դրա հաշվին չենք կարող տնտեսություն պահել։
«Մենք լուրջ խորքային խնդիրներ ունենք, իսկ զուտ տվյալների մանիպուլյացիայով չենք կարող կասեցնել արտագաղթը, որը հասունացել է։
Անկախ նրանից, թե ինչ արդյունքներ կլինեն ընտրություններից հետո, ունենալու ենք մեծ արտագաղթ, մարդիկ արդեն նախապատրաստվում են։ Պատահական չէ, որ հունվար–փետրվար ամիսների հաշվարկով, ֆիզիկական անձանց փոխանցումները դեպի ԱՄՆ–ը աճել է 80%-ով։ Մարդիկ ֆինանսական կամուրջներ են ստեղծում այլ երկիր տեղափոխվելու համար։ Մենք խնդիրներ ունենք, որոնք չեն վերացել։ Սա իներցիոն տնտեսական աճ է, որի հիման վրա չենք կարող խոսել ճգնաժամը հաղթահարելու կամ ներդրումների հոսքի մասին։
Այս ցուցանիշով չենք կարող բոլոր խնդիրները լուծել եւ էյֆորիայի մեջ ընկնել. ակնհայտ է, որ դեռեւս ունենք պահպանված ճգնաժամային միտում, սպառման ծավալների նվազում, բացասական սպասումներ, ինչն արտահերթ ընտրություններն ավելի են խորացրել, մարդիկ իրենց բիզնես նախագծերը սառեցրել են, հաշվի առնելով քաղաքական անորոշությունը»,– ընդգծեց Սուրեն Պարսյանը։
Տնտեսագետի դիտարկմամբ՝ նախարարի պաշտոնակատարի հայտարարությունը, թե երկնիշ տնտեսական աճ է լինելու՝ հիմնավորված չէ։
«Պետք է այդ աճն ապահովող ոլորտները նախանշի։ Եթե հույս ունեն, որ հանքարդյունաբերության հաշվին երկնիշ աճ են ապահովելու, ապա կարող եմ ասել, որ դա անիրականանալի է, շինարարության պարագայում եւս չեն կարող խոսել մեծ աճի մասին, քանի որ անշարժ գույքի շուկայում դեռեւս պահպանվում է անորոշություն, անշարժ գույքի գործարքների թիվը կրճատվել է, աշխուժություն չկա։ Իսկ արդյունաբերության մյուս ոլորտները դեռեւս չեն վերականգնվել։ Օրինակ, թեթեւ արդյունաբերության ոլորտում անկում կա նույնիսկ անցյալ տարվա համեմատ։
Առաջին եռամսյակում գյուղատնտեսությունը 1% անկում է գրանցել։ Նախարարի պաշտոնակատարը մինչդեռ հայտարարում է, որ գյուղատնտեսությունը վայելում է մասշտաբային օժանդակություն, այդքան աջակցությունից հետո 1% անկում է գրանցվե՞լ։ Մնում է հասկանալ, թե այդ աջակցության արդյունավետությունը որքան է եղել, որ այդքան գումար են ծախսել եւ 1% անկում է գրանցվել»,– նշեց Պարսյանը։
Ինչ վերաբերում է հորդող ներդրումներին եւ աշխատատեղերի ավելացմանը, տնտեսագետն ասաց. «Եթե հորդող ներդրումներ կան, թող նախարարի պաշտոնակատարը ամեն օր գնա եւ կարմիր ժապավենները կտրի այս կամ այն բիզնեսների բացման արարողությանը, թող իր այցերով այդ ձեռնարկությունները ցույց տա, թող ինքն ապացուցի, որ նման ներդրումներ կան։ Հուսով եմ, որ հեռուստացույցերի գործարանի բացման նման չեն անելու, որ գնան ժապավենը կտրեն ու մի քանի ամիս անց այդ գործարանը գոյություն չունենա»։

Это инерционный экономический рост, на основе которого мы не можем говорить о преодолении кризиса или притоке инвестиций. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ Дашнакцутюн Сурен Парсян, комментируя статистику, опубликованную и. о. министра экономики Армении.
Отметим, что и. о. министра Ваан Керобян на своей странице в Facebook написал, что показатель экономической активности в апреле составил 23,2%, а за первые четыре месяца-2,6%. «Двузначный экономический рост, конечно, будет, Армения уже стройплощадка, сельское хозяйство пользуется масштабной поддержкой, инвестиции текут, рабочие места увеличиваются»,– написал Керобян. «Этот рост был предсказуем, учитывая, что апрель 2020 года был полностью в локдауне, бизнес не работал, то есть, сравнивая с нулем, сейчас мы можем иметь рост на 23.2%. А если мы сравним ситуацию с 2019 годом, то следует учитывать важное обстоятельство: по сопоставимым ценам возможно даже в январе-апреле 2021 года показатели будут ниже, чем в 2019г, так как в расчете на 4 месяца этого года мы имеем 5,4% инфляцию. На данный момент мы оцениваем абсолютные цифры, не учитываем цены на товары.
В 2019 году, например, сахарный песок был на 40% дешевле, чем сейчас, но если мы будем сравнивать оборот сахарного песка, то, естественно, это будет неправильно в условиях различных цен. Понятно, если такими показателями пытаются вызвать у общества одобрение, но очень важно также изучать причины экономических показателей. Мы не сможем удержать такой темп в течение всего года, необходимы определенные экономические реформы, которые позволят сделать этот рост долгосрочным и качественным»,– сказал экономист. Рост экономической активности, по словам Сурена Парсяна, в основном обусловлен горнорудной промышленностью, однако только за счет этого невозможно сохранять экономику. «У нас серьезные проблемы, и мы не можем остановить эмиграцию одной лишь манипуляцией данными. Независимо от того, какие результаты будут после выборов, у нас будет большая эмиграция, люди уже готовятся. Неслучайно, что в январе–феврале переводы физических лиц в США выросли на 80%. Люди создают финансовые мосты для переезда в другую страну.
У нас есть проблемы, которые не исчезли. Это инерционный экономический рост, на основе которого мы не можем говорить о преодолении кризиса или притоке инвестиций. Мы не можем решить все проблемы и впадать в эйфорию, имея такие показатели. Очевидно, что у нас пока сохранились кризисные тенденции, сокращение объемов потребления, негативные ожидания, что еще больше углубили внеочередные выборы, люди заморозили свои бизнес-проекты с учетом политической неопределенности», - подчеркнул Парсян. По мнению экономиста, заявление и. о. министра о двузначном экономическом росте не обосновано.
«Необходимо наметить сферы, обеспечивающие этот рост. Если они надеются, что за счет горнорудной промышленности обеспечат двузначный рост, то могу сказать, что это нереально, со строительством также не может быть речи о большом росте, поскольку на рынке недвижимости пока сохраняется неопределенность, число сделок с недвижимостью сократилось, активности нет. Другие сферы промышленности пока не восстановлены.
Например, в сфере легкой промышленности наблюдается спад даже по сравнению с прошлым годом. В первом квартале сельское хозяйство зафиксировало спад на 1%. Между тем и. о. министра заявляет, что сельское хозяйство пользуется масштабной поддержкой, и после такой поддержки зафиксирован 1% - ый спад? Остается понять, насколько эффективной была поддержка, что они потратили столько денег и зафиксировали 1% - ый спад», - отметил Парсян. Что касается притока инвестиций и увеличения рабочих мест, экономист сказал: «Если у нас есть текущие инвестиции, пусть исполняющий обязанности министра каждый день перерезает красную ленту на церемонии открытия бизнеса, пусть своими визитами покажет эти предприятия, пусть он докажет, что есть подобные инвестиции.
Надеюсь, что они не поступят также, как при открытии завода по производству телевизоров, где перерезали ленточку и через несколько месяцев этого завода не стало».