Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չեռնոգորիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դրագիցա Պոնորացը (նստավայրը՝ Կիև):
Նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նշելով, որ ուրախ է իր երկիրը ներկայացնել Հայաստանում՝ նորանշանակ դեսպանն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն ավանդական բարեկամական հարաբերություններ, և ինքն իր հերթին առավելագույն ջանքեր կներդնի դրանք ավելի ամրապնդելու, հայ-չեռնոգորական օրակարգն առաջ մղելու համար:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպան Պոնորացին և մաղթել հաջողություններ:
Հանրապետության նախագահն իր ողջույններն է փոխանցել Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչին, որի ծրագրված պաշտոնական այցը Հայաստան հետաձգվել է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով, և հույս է հայտնել, որ այն տեղի կունենա հնարավորինս շուտ:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպանը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ, կարևորել ընդհանուր հետաքրքրությունների ներկայացնող ոլորտների որոշակիացումը: Որպես համագործակցության առաջնային և մեծ ներուժ ունեցող ուղղություններ նշվել են զբոսաշրջությունն ու բարձր տեխնոլոգիաները:
Հայաստանի նախագահն անդրադարձել է պատերազմից հետո մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին, մարդասիրական բնույթի հրատապ խնդիրներին, մասնավորապես ընդգծել Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող և ազատությունից զրկված բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի անհրաժեշտությունը:
Նախագահը անդրադարձել է նաև ՀՀ սահմանների և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգություններին: Հայաստանի նախագահը նշել է, որ մեր երկիրն ակնկալում է միջազգային գործընկերների և միջազգային հանրության առավել ակտիվ և հասցեական արձագանքն այս խնդիրներին։

Newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Montenegro to Armenia Dragica Ponorac (seat in Kyiv) today presented her Letters of Credence to President of Armenia Armen Sarkissian.
As reported the Staff of the President of Armenia, the newly appointed Ambassador said Armenia and Montenegro have traditionally friendly ties and she will make maximum efforts to further strengthen those relations and advance the Armenia-Montenegro agenda.
President Sarkissian congratulated Ambassador Ponorac and conveyed his greetings to President of Montenegro Milo Jukanovic, whose planned official visit to Armenia was postponed due to the coronavirus.
The parties exchanged views on the prospects for cooperation and indicated tourism and high technology as the primary directions for cooperation for which there is great potential.
President Sarkissian touched upon the challenges facing Armenia in the wake of the war and the urgent humanitarian issues and particularly underscored the need for the speedy return of all Armenian prisoners of war and civilians who are illegally kept and deprived of liberty by Azerbaijan. He also touched upon Azerbaijan’s encroachments on the borders and territorial integrity of Armenia and mentioned that the latter looks forward to more active and addressable response of international partners and the international community to these issues.