Մայիսի 31-ին ուժի մեջ կմտնեն գովազդի միջոցով անբարեխիղճ մրցակցության ոլորտում օրենսդրական փոփոխությունները, որի խախտման դեպքում Հանձնաժողովը կարող է գործեր հարուցել, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են տուգանվել անցյալ տարվա եկամտի մինչեւ 5%-ի չափով: Այս մասին մայիսի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Մարկոսյանը:
Նա նշեց, որ սա, ըստ էության, նույն կանոնն է, որը նախատեսված է անբարեխիղճ մրցակցության այլ դեպքերի համար:
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ կախված կլինի կոնկրետ խախտումից ու հետեւանքներից: Խոսքը բիզնեսի ոլորտում գովազդի մասին է, այսինքն՝ քաղաքական գովազդի ոլորտի կարգավորումը Հանձնաժողովի իրավասության մեջ չէ:
«Խախտումները կարող են լինել անտեղի համեմատությունների, մոլորությունների մեջ գցելու եւ այլնի տեսքով: Օրինակ, հաճախ գովազդում նշվում է որոշակի լիցենզիայի առկայությունը, որն իրականում գոյություն չունի, կամ գովազդում ապրանքը ներկայացվում է որպես «լավագույնը», չնայած դա այնքան էլ այդպես չէ: Լինում են նաեւ դեպքեր, երբ գովազդում են մի ապրանք, վաճառվում՝ մյուսը: Խնդիրներ ծագում են, ինչպես հայտնի է, զեղչված ապրանքների գովազդների դեպքում»,- ընդգծեց Մարկոսյանը:
Նա բացատրեց, որ, ըստ փոփոխությունների, Հանձնաժողովին կարող է եզրակացություններ տալ տնտեսվարող սուբյեկտներին, որպեսզի նրանք նախապես իմանան ինչպես խուսափել օրենքի խախտումից:

31 мая вступят в силу законодательные изменения в сфере недобросовестной конкуренции путем рекламы, при нарушении которых Комиссия может возбудить дела, а хозяйствующие субъекты могут быть оштрафованы до 5% от прошлогоднего дохода. Об этом в беседе с журналистами 25 мая заявил член Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Тигран Маркосян.
Он заметил, что это, по сути, та же норма, которая предусмотрена при других случаях недобросовестной конкуренции.
По его словам, все будет зависеть от конкретного нарушения и  последствий. Речь идет о рекламе в сфере бизнеса, то есть регулирование сферы политической рекламы не входит в полномочия Комиссии.
«Нарушения могут быть в виде неуместного сравнения, введения в заблуждение и многого другого. Например, часто в рекламе указывается наличие определенной лицензии, которой на самом деле нет, или товар в рекламе предоставляется как «самый лучший», хотя это не совсем так. Бывают также случаи, когда рекламируют один товар, а продают другой. Проблемы возникают, как известно, и в случае реклам со скидками на продукцию», - подчеркнул Маркосян.
Он пояснил, что изменения позволят Комиссии давать заключения хозяйствующим субъектам, чтобы те заранее знали, как избежать нарушения закона.