ԱՄՆ-ը վերաբացելու է Երուսաղեմում իր գլխավոր հյուպատոսությունը, ասել է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, հաղորդում է AP-ն:
Հյուպատոսությունը երկար ժամանակ ծառայել է որպես ինքնավար հաստատություն, որը պատասխանատու է եղել պաղեստինցիների հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների համար: Սակայն ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը իջեցրել էր դրա գործունեության կարգավիճակը եւ այն դրել Իսրայելում իր դեսպանի վերահսկողության տակ, երբ դեսպանությունը տեղափոխել էր Երուսաղեմ: Թրամփի այս քայլը վրդովեցրել է պաղեստինցիներին, որոնք Արեւելյան Երուսաղեմը դիտարկում են որպես գրավյալ տարածք եւ իրենց ապագա պետության մայրաքաղաք:
Բլինկենը Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ Ռամալլահում հանդիպումից հետո հայտարարել է գլխավոր հյուպատոսություն բացելու որոշման մասին, սակայն դրա բացման հստակ ժամկետներ չի նշել:
«Ինչպես ասել եմ նախագահին, ես այստեղ եմ՝ ընդգծելու համար Պաղեստինի վարչակազմի եւ պաղեստինյան ժողովրդի հետ հարաբերությունների վերականգնման Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունները եւ ընդհանուր համոզմունքը, որ պաղեստինցիներն ու իսրայելցիները արժանի են հավասար անվտանգության միջոցառումների, ազատություն եւ արժանապատվության հնարավորությունների», - ասել է նա:
Ամերիկացի դիվանագետը խոստացել է պատերազմից հետո Գազային օգնելու համար «միջազգային աջակցություն ստանալ»: Նա հայտարարել է պաղեստինցիներին մոտ 40 միլիոն դոլարի աջակցության մասին, այդ թվում՝ 5,5 միլիոն դոլար Գազային հրատապ օգնություն ցուցաբերելու համար: Այսպիսով, Բայդենի վարչակազմի օրոք պաղեստինցիներին ԱՄՆ-ի ընդհանուր օգնությունը գերազանցել է 360 մլն դոլարը այն բանից հետո, երբ Թրամփի վարչակազմը դադարեցրել էր դրա ցուցաբերումը:

США вновь откроют свое Генеральное консульство в Иерусалиме, заявил госсекретарь Энтони Блинкен, передает AP.
Консульство долгое время служило автономным учреждением, отвечающим за дипломатические отношения с палестинцами. Но бывший президент США Дональд Трамп снизил статус его деятельности и передал его в ведение своего посла в Израиле, когда перенес посольство в Иерусалим. Этот шаг Трампа привел в ярость палестинцев, которые рассматривают Восточный Иерусалим как оккупированную территорию и столицу своего будущего государства.
Блинкен объявил о  решение открыть Генконсульства  после встречи с президентом Палестины Махмудом Аббасом в Рамалле. Он  не назвал точной даты открытия консульства.
«Как я сказал президенту, я здесь, чтобы подчеркнуть приверженность Соединенных Штатов восстановлению отношений с Палестинской администрацией и палестинским народом, отношений, построенных на взаимном уважении, а также общей убежденности в том, что палестинцы и израильтяне в равной степени заслуживают равных меры безопасности, возможности свободы и достоинства», - сказал он.
Американский дипломат  пообещал «заручиться международной поддержкой», чтобы помочь Газе после войны. Он объявил о помощи палестинцам почти в 40 миллионов долларов, включая 5,5 миллиона долларов в виде чрезвычайной помощи Газе. Таким образом, общая помощь США палестинцам при администрации Байдена превысила 360 миллионов долларов после того, как администрация Трампа прекратила оказывать им помощь.