Ընթացիկ բանակցությունները Վիեննայում իրանական միջուկային գործարքի վերագործարկման շուրջ կարող են բանակցությունների վերջին փուլը դառնալ, եթե առանցքային խնդիրները լուծվեն: Այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն, փոխանցում է Tasnim-ը:
Ըստ նրա՝ առանցքային հարցերի լուծումը կարող է Վիեննայում ընթացող բանակցությունները դրանք վերջին փուլի վերածել: Նա նաեւ նշել է, որ ԳՀՀԾ-ի շուրջ բանակցություններն առաջընթաց են գրանցել երեք աշխատանքային խմբերում, որոնք զբաղվում են միջուկային հարցերով, պատժամիջոցների վերացմամբ եւ համաձայնագրի իրագործման մեխանիզմներով՝ հավելելով, որ բանակցությունները հասել են «առանցքային հարցերի լուծման» փուլին:
Խաթիբզադեն շեշտել է, որ որպեսզի բանակցություններն արդյունքը տա, ԳՀՀԾ-ի հետ կապված բոլոր պատժամիջոցները եւ Թրամփի վարչակազմի կողմից սահմանված պատժամիջոցները պետք է վերացվեն:
Միացյալ Նահանգները ԳՀՀԾ-ից դուրս էին եկել 2018-ին եւ վերականգնել էին այդ համաձայնագրով չեղարկված տնտեսական պատժամիջոցները: Ի պատասխան՝ Թեհրանը կասեցրել էր համաձայնագրով նախատեսված իր մի շարք պարտավորություններ:

Текущие переговоры в Вене по возобновлению  иранской ядерной сделки могут стать заключительным раундом переговоров, если будут решены ключевые вопросы. Об этом заявил представитель МИД ИРИСаид Хатибзаде, передает Tasnim
По его словам,  решение ключевых вопросов может превратить текущие переговоры в Вене в финальный раунд переговоров. Он также отметил, что переговоры по СВПД достигли прогресса в трех рабочих группах, которые занимаются ядерными проблемами, снятием санкций и механизмами реализации соглашения, добавив, что переговоры достигли стадии «решения ключевых вопросов».
Хатибзаде подчеркнул, что для того, чтобы переговоры принесли результаты, все санкции, связанные с СВПД, и санкции, введенные администрацией Трампа, должны быть отменены.
США вышли из СВПД в 2018 году и восстановили отмененные этим соглашением экономические санкции. В ответ Тегеран приостановил выполнение ряда своих обязательств в рамках соглашения.