Տաջիկստանում տեղակայված «Մի-24» եւ «Մի-8ՄՏՎ5-1» ռուսական ռազմաբազաների ուղղաթիռներն Աֆղանստանում սրված իրավիճակի ֆոնին վարժանքներ են անցկացրել պայմանական թշնամու ուղղությամբ հրթիռների արձակմամբ: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Կենտրոնական ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը:
Բացի այդ, վարժանքներին ներգրավվել են թռիչքային, ինժեներա-տեխնիկական անձնակազմի, ինչպես նաեւ օժանդակության եւ թռիչքի կառավարման խմբի մոտ 100 զինծառայող:
«Օդաչուները Գիսարի օդանավակայանից թռել են պայմանական հակառակորդի կենդանի ուժի կենտրոնացման վայր եւ թաքնված մոտեցել են կրակի կիրառման գոտի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գետնից մոտ 50 մ բարձրության վրա գտնվող ինքնաթիռները «Ս-8» դասի չկառավարվող հրթիռներ են արձակել: Օդային հարվածի արդյունքում վերացվել է ավելի քան 15 պայմանական ցամաքային թիրախ:
«Թալիբան» ահաբեկչական շարժման կողմնակիցների հետ մարտերից հետո աֆղան զինվորականները ստիպված են փախնել Տաջիկստան: Աֆղանստանի ավելի քան հազար զինվորական է արդեն անցել հանրապետության տարածք: Լարված իրավիճակի կապակցությամբ Մոսկվան հաստատել է զինյալների կողմից սպառնալիքի դեպքում Դուշանբեին օգնություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը:

Вертолеты российской военной базы Ми-24 и Ми-8МТВ5-1, дислоцированные в Таджикистане, провели учение с пусками ракет по условному противнику на фоне обострившейся ситуации в Афганистане. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на пресс-службу Центрального военного округа.
Кроме того, в учениях были задействованы порядка 100 военнослужащих из числа летного, инженерно-технического состава, а также группы обеспечения и управления полетами.
«Летчики вылетели с аэродрома Гиссар к месту скопления живой силы условного противника и выполнили скрытый подлет к району огневого применения», — говорится в сообщении.
Самолеты на высоте около 50 м над землей производили пуски неуправляемых авиационных ракет С-8 класса «воздух-поверхность». В результате авиационного удара свыше 15 наземных целей, имитирующих колонну машин, огневые точки, схроны с оружием и боеприпасами, были ликвидированы.
После боев со сторонниками террористического движения «Талибан» афганские военные вынуждены бежать в Таджикистан. На территорию республики уже перешли более тысячи военных армии Афганистана. В связи с напряженной ситуацией Москва подтвердила готовность оказать помощь Душанбе в случае проявления угрозы со стороны боевиков.