Գտնվել են 1941 թվականի հուլիսին Պոլեսիեում զոհված հայի հարազատները, իսկ զինվորի աճյունը փոխանցել են հայրենիքում վերահուղարկավորության համար, հայտնել է AnalitikaUA.net-ը:
Ժիտոմիրի մարզի Չեռվոնոարմեյսկի շրջանում 2019 թվականի հոկտեմբերի 26-ին «Պատմա-հայրենասիրական «Որոնում» միություն» հասարակական կազմակերպության ակտիվիստները անծանոթ զինվորի աճյուն են հայտնաբերել, որի մոտ մեդալիոն է գտնվել:
Փորձագետները կարողացել են վերծանել զոհվածի տվյալները. պարզվում է՝ հայազգի Բոլշեւան Ավետիքի Դավթյանի աճյունն է:
«Որոնում» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Վադիմ Բարանովսկին հայտնել է, որ զոհված հերոսի հարազատների որոնումը բավականին երկար է շարունակվել, եւ երկար ժամանակ լուծվել է նաեւ զինվորի աճյունի փոխանցման խնդիրը, ինչը նոր է միայն հնարավոր դարձել:
Կիեւում տեղի է ունեցել ԲԳԿՀ զինվորի աճյունի փոխանցումը Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչներին:
Միեւնույն ժամանակ, հետազոտողները շարունակում են որոնումները: Ամառային հորդառատ անձրեւների պատճառով հիմնականում անցկացվում են արխիվային որոնումներ, աշխատանքներ են իրականացվում հայտնաբերված մեդալիոնների հետ եւ մահացածների աճյունների փոխանցվում են նրանց հարազատներին:

Родные погибшего в июле 1941 года на Полесье армянина найдены, и останки солдата переданы для перезахоронения на родине, сообщает AnalitikaUA.net.
В Пулинском районе Житомирской области еще 26 октября 2019 активистами общественной организации «Историко-патриотическое объединение «Поиск» были найдены останки неизвестного солдата, у которого оказался медальон.
Специалисты смогли расшифровать данные погибшего — им оказался армянин Давтян Аветикович Большеван.
Представитель ОО «ИПО «Поиск» Вадим Барановский сообщил, что поиски родных погибшего героя продолжались довольно долго, и также долго решалась проблема передачи им останков солдата. Только сейчас перевоз стал возможен.
В Киеве состоялась процедура передачи останков солдата РККА представителям Союза армян Украины.
Между тем, исследователи продолжают поиски. В основном происходит архивный поиск из-за обильных летних дождей, работа с найденными медальонами и передача останков погибших их потомкам.