Օլբանիում Հռոմեական կաթոլիկ թեմի նախկին ղեկավարը պատմել է, որ թեմը տասնամյակներ շարունակ թաքցրել է հոգեւորականների կողմից սեռական բռնությունը եւ պաշտպանել է հոգեւորականությունը՝ ուղարկելով նրանց մասնավոր բուժման ոստիկանություն կանչելու փոխարեն, հաղորդում է NBC News-ը:
Եպիսկոպոս Հովարդ Հաբարդը, որը ղեկավարել է թեմը Նյու Յորքի շրջանում 1977-2014 թվականներին եւ մեղադրվել է սեռական բռնության մեջ, խոստովանական հայտարարություն է տարածել իր փաստաբանի հրապարակման միջոցով Albany Times Union-ում՝ ի պատասխան թերթի հարցերի:
Երբ 1970-1980-ականներին սեռական բռնության մեղադրանք էր առաջադրվել հոգեւորականի կողմից, այդ ժամանակ Օլբանիում կամ այլ վայրերում սովորաբար ժամանակավոր հեռացնում էին հոգեւորականին ծառայությունից եւ ուղարկում նրան խորհրդատվության ու բուժման»,-ասել է Հաբարդը:
«Միայն երբ արտոնագրված հոգեբանը կամ հոգեբույժը եզրակացնում էր, որ հոգեւորականն ունակ է վերադառնալ ծառայության առանց կրկնակի խանգարումների, մենք մտածում էինք վերադարձնել նրան»,-հավելել է նա:
Շուրջ 300 հայց է ներկայացվել թեմի դեմ Օլբանիում՝ նահանգի օրենքի համաձայն, որը թույլ է տալիս մարդկանց մինչեւ օգոստոսի 14-ը հայցեր ներկայացնել սեռական բռնության մասին, որին նրանք, իրենց խոսքով, ենթարկվել են մանկության ժամանակ, երբեմն նաեւ տասնամյակներ առաջ:
Անցյալում 82-ամյա Հաբարդը հերքում էր անչափահասների նկատմամբ սեռական բռնության մեղադրանքները: 2019 թվականի օգոստոսին արված իր հայտարարության մեջ նա ասել է. «Ես կյանքում երբեք ոչ մեկի չեն ենթարկել սեռական բռնության: Ես վստահում եմ աստվածաշնչյան եւ քաղաքացիական դատին եւ հավատում եմ, որ իմ անունը կմաքրվի», սակայն թերթին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ գլխավորել է եկեղեցու ջանքերը զոհերի կենսաբանական տվյալները ստուգելու եւ փոխհատուցում տրամադրելու գործում:

Бывший глава Римско-католической епархии Олбани рассказал, что епархия десятилетиями скрывала сексуальное насилие со стороны священников и защищала духовенство, отправляя их на частное лечение вместо того, чтобы вызывать полицию, сообщает NBC News.
Епископ Говард Хаббард, который управлял епархией в округе Нью-Йорка с 1977 по 2014 год и сам был обвинен в сексуальном насилии, сделал признание в заявлении, опубликованном через его адвоката в Albany Times Union в ответ на вопросы газеты.
Когда в 1970-х и 1980-х годах было получено обвинение в сексуальном насилии со стороны священника, обычной практикой в епархии Олбани и в других местах было временно отстранить священника от служения и отправить его на консультацию и лечение», — сказал Хаббард.
«Только когда лицензированный психолог или психиатр определил, что священник способен вернуться к служению без повторных нарушений, мы подумали о том, чтобы вернуть священника в служение», — добавил он.
Около 300 исков было подано против епархии Олбани в соответствии с законом штата, который позволяет людям до 14 августа подавать иски по поводу сексуального насилия, которому они, по их словам, подвергались в детстве, иногда десятилетия назад.
В прошлом 82-летний Хаббард отрицал обвинения в сексуальном насилии над несовершеннолетними. В своем заявлении в августе 2019 года он сказал: «Я никогда в жизни никого не подвергал сексуальному насилию. Я доверяю каноническим и гражданским судебным процессам и верю, что мое имя будет очищено», однако в интервью газете признался, что возглавлял старания церкви в поддержке проверок биографических данных и компенсации жертвам.