Թուրքիայում ուժգին ջրհեղեղների եւ սելավների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 9-ի: Հաղորդվում է, որ եւս մի մարդ անհետ կորել է, հայտնում է AP-ն:
Ջրհեղեղները հարվածել են Սեւ ծովի ափամերձ Բարթին, Կաստամոնու, Սինոպ եւ Սամսուն նահանգներին, ավերել են տներ եւ կամուրջներ:
Ջրհեղեղները տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի հարավ-արեւմուտքում հրշեջները փորձում են մարել Մուղլա նահանգում բռնկված անտառային հրդեհը: Հրդեհը, որը հինգշաբթի օրը հաջողվել է վերահսկել, հուլիսի 28-ից ի վեր Թուրքիայում բռնկված ավելի քան 200 անտառային հրդեհներից մեկն էր: Առնվազն ութ մարդ է զոհվել եւ անհամար կենդանիներ սատկել են, հազարավոր բնակիչներ ստիպված են եղել փախնել կրակից:
Կլիմայագետները նշում են, որ կասկած չկա, որ կլիմայի փոփոխությունն ավելի ծայրահեղ երեւույթների է հանգեցնում, ինչպիսիք են ջերմային ալիքները, երաշտները, անտառային հրդեհները, ջրհեղեղները եւ փոթորիկները: Սպասվում է, որ նման աղետներ ավելի հաճախ կլինեն մեր տաքացող մոլորակի վրա:

Turkish authorities said Thursday the death toll from the severe floods and mudslides that struck the north of the country has risen to nine. One other person is reported missing, AP reports.
The floods battered the Black Sea coastal provinces of Bartin, Kastamonu, Sinop and Samsun on Wednesday, demolishing homes and bridges and sweeping away cars. Helicopters scrambled to rescue people stranded on rooftops.
The disaster struck as firefighters in southwest Turkey worked to extinguish a wildfire in Mugla province, an area popular with tourists that runs along the Aegean Sea. The blaze, which was brought under control on Thursday, was one of more than 200 wildfires in Turkey since July 28. At least eight people and countless animals died and thousands of residents have had to flee fierce blazes.
Climate scientists say there is little doubt that climate change from the burning of coal, oil and natural gas is driving more extreme events, such as heat waves, droughts, wildfires, floods and storms. Such calamities are expected to happen more frequently on our warming planet.