Իրանի փոխարտգործնախարար Աբաս Արաքչին քննադատել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին բանտարկյալներին ազատ արձակելու նպատակով Թեհրանի վրա ճնշում գործադրելու պատճառով՝ հայտարարելով, որ Լոնդոնը վերցրել է Իրանի փողերը բանտարկյալների դիմաց ու չի վերադարձնում։ Այս մասին տեղեկացնում է Tasnim News-ը։
«Մեծ Բրիտանիան փորձում է շանտաժի ենթարկել Իրանին՝ վերցնելով մեր ՍԵՓԱԿԱՆ փողերը, որոնք անօրինական ձեւով պահվում են ավելի քան 40 տարի, գերիների դիմաց»,- գրել է Արաքչին իր Թվիթերում՝ պատասխանելով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին, որն Իրանին կոչ էր անում ազատ արձակել Անուշե Աշուրիին, որը դատապարտվել է Իրանում լրտեսության համար։
«Մենք դեռեւս գործարք ունենք։ Եկել է ժամանակը, որ Մեծ Բրիտանիան  ճիշտ վարվի եւ դադարի թույլ տալ մեզ սաբոտաժի ենթարկել հումանիտար փոխանակումը»,- ավելացրել է փոխնախարարը։

Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Аракчи нанес раскритиковал премьер – министру Великобритании за давление на Тегеран с целью освобождения осужденных заключенных, заявив, что Лондон забрал деньги Ирана в обмен на заключенных, и не возвращает. Об этом сообщает Tasnim News
«Великобритания пытается шантажировать Иран, взяв наши СОБСТВЕННЫЕ деньги, незаконно хранящиеся более 40 лет, в обмен на пленных», - написал Аракчи в своем твиттере, отвечая на сообщение премьер - министра Великобритании Бориса Джонсона, который призвал Иран освободить Ануше Ашури, осужденного за шпионаж в Иране.
«У нас все еще есть сделка. Пришло время Великобритании поступить правильно и перестать позволять нам саботировать гуманитарный обмен», - добавил замминистра.