Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին արդյունաբերության գների ինդեքսը (այսուհետ` «տարվա հաշվետու կիսամյակում») կազմել է երկնիշ թիվ` տարեկան կտրվածքով ուղիղ 10%: Այս գործոնը նպաստել է արդյունաբերության ծավալի զգալի աճի ընթացիկ գներով` գրեթե 16%-ով: Բայց, համեմատելի գներով, արդյունաբերության արտադրանքի ֆիզիկական ծավալը աճել է «համեստ» 2,1%-ով: Ո՞ր ոլորտներն են ապահովել այս, չնայած աննշան, բայց աճը:
«Լեռնահանքարդյունաբերություն եւ բաց հանքերի մշակում» ոլորտի արտադրանքի ֆիզիկական ծավալը հաշվետու կիսամյակում աճել է 7,2%-ով: Դրա շնորհիվ ընդհանուր ցուցանիշին այս ոլորտի մասնակցությունը կազմել է 1,5%՝ «պլյուս» նշանով: Նշենք, որ այս ոլորտի արտադրության ծավալի գրեթե 98%-ն ապահովել է մետաղական հանքաքարի արդյունահանումը:
Պղնձի հանքաքարի արդյունահանումը խթանվում է պատրաստի պղնձի համաշխարհային գների աճով: Լոնդոնի մետաղների բորսայում (LME) պղնձի միջին գինն այս օրերին գերազանցել է մեկ տոննայի համար 9,5 հազար դոլարի մակարդակը եւ նախորդ տարվա համեմատ աճել է ավելի քան մեկուկես անգամ: Համապատասխանաբար, թանկացել է նաեւ պղնձի արտադրության հումքը` հանքաքարը եւ դրա խտանյութը: Տեղական բնապահպաններն, իհարկե, բողոքում են մետաղական հանքաքարի արդյունահանման դեմ: Նրանց կարծիքով, անուղղելի վնաս է հասցվում շրջակա միջավայրին: Դե, իսկ ոլորտի ձեռնարկություններն ավելացնում են արդյունահանումը եւ դրա արտահանումը:
Հիշեցնենք, որ անցած տարի արտահանվել էր ավելի քան կես միլիոն տոննա (գրեթե 510 000 տոննա) «պղնձի հանքաքար եւ խտանյութ»՝ միջին մաքսային գնով՝ մեկ տոննան 1186 դոլար: Մինչդեռ, պղնձի համաշխարհային գինը նշված տարում կազմել է 6215 դոլար: Այս երկու գների համադրությունը հստակ ցույց է տալիս, թե որքան է մեր երկիրը կորցնում ոչ թե պատրաստի արտադրանքը, այլ դրա խտանյութը արտահանելով:
Երկրում չէ որ կար Ալավերդու պղնձաձուլարանը, որի գործունեությունը կասեցրեցին (եւ միեւնույն ժամանակ ընկերությանը տուգանեցին)՝ հենց բնության պահպանության մասին օրենքի խախտումների համար: Գործարանի հետ կապված խնդիրը բավական մշուշոտ է է, եւ դրա գործունեությունը վերսկսելու հեռանկարներ չեն նշմարվում:
Մինչդեռ, խոշորագույն ոլորտի` մշակող արդյունաբերության արտադրանքի ֆիզիկական ծավալը հաշվետու կիսամյակում նվազել է 1,1%-ով: Հետեւաբար, նրա մասնակցությունը, ընդհանուր տեմպում, հավասար էր 0,7%-ի, «մինուս» նշանով: Հայաստանի արդյունաբերության կառուցվածքում հաշվետու կիսամյակում տեղի են ունեցել բացասական տեղաշարժեր: Արդյունահանող ոլորտի տեսակարար կշիռն աճել է 8,6 տոկոսային կետով: Համեմատաբար փոքր «մինուսով» (1,0 տոկոսային կետով) նշվել են բնական մենաշնորհների ոլորտները՝ էներգետիկան, բնական գազի մատակարարումը եւ այլն:
Շոշափելիորեն՝ 7,6 տոկոսային կետով (64.5%-ից մինչեւ 56,9%) նվազել է մշակող արդյունաբերության տեսակարար կշիռը: Դրան «նպաստել է» երկու գործոն. Նախ՝ արդյունահանող ոլորտի արտադրության ֆիզիկական ծավալի աճի բարձր տեմպերը: Երկրորդ՝ մշակող արդյունաբերության արտադրանքի վերը նշված անկումը:
Վերջինս կապված էր ծխախոտի արտադրության լուրջ կրճատման հետ`տարեկան գրեթե 19%-ով: Կրճատվել է ինչպես ծխախոտի արտահանումը (92 մլն տուփով կամ 17%-ով), այնպես էլ ազգային շուկայում հայրենական արտադրանքի ռեսուրսները (40 մլն տուփով կամ գրեթե 38%-ով):
Կրճատվել է նաեւ հիմնական մետաղների (գրեթե 18%-ով) եւ ոսկերչական զարդերի (ավելի քան 55%-ով) արտադրության ֆիզիկական ծավալը: Այս երկու ոլորտները, ծխախոտի արտադրանքի հետ միասին, կանխորոշել են մշակող արդյունաբերության «ճակատագիրը»: Նույնիսկ մշակող արդյունաբերության ամենագլխավոր ոլորտի` սննդամթերքի արտադրության արտադրության ֆիզիկական ծավալի աճը (3,3%-ով), չի փոխել ընդհանուր դինամիկայի միտումը:
Հավելենք, որ հենց հիմնական մետաղների արտադրության ոլորտում փլուզում է նկատվել թանկարժեք մետաղների գծով (57%-ով անկում): Արդյունքում նշված ոլորտում թանկարժեք մետաղների մասնաբաժինը մեկ տարվա ընթացքում նվազել է զգալիորեն` գրեթե 25 տոկոսային կետով` հասնելով 27%-ի:
Բոլորին է հայտնի, որ Հայաստանի երբեմնի ամենահզոր ճյուղից՝ թեթեւ արդյունաբերությունից մնացել է միայն գունատ ստվերը: Տեքստիլ ապրանքների մասնաբաժինը մշակող արդյունաբերության արտադրանքի ընդհանուր ծավալում հաշվետու կիսամյակում կազմել է ընդամենը 0,1%, իսկ հագուստինը` 3,1%: Ի դեպ, վիճակագրական հաշվետվություններում կոշիկներն այլեւս չեն նշվում: Ըստ ամենայնի, արտադրության չափազանց փոքր ծավալի պատճառով:
Հայրենական թեթեւ արդյունաբերության ծանր խնդիրները սկսվեցին ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Այն ժամանակ կորան արտաքին շուկաները, հիմնականում՝ Ռուսաստանում: Մերձավոր եւ հեռավոր արտասահմանից համեմատաբար էժան ապրանքների տեղատարափ ներմուծմամբ ազգային շուկայում առաջատար դիրքերը նույնպես կորան:
Նկատենք, որ հումքի «ոչ հեղինակավոր» արտահանումը չի սահմանափակվում միայն մետաղների խտանյութերով: Զգալիորեն փոքր ծավալներով, բայց, այնուամենայնիվ, նաեւ այլ հումք է արտահանվում: Այսպես, մեր նախաձեռնող «գործարարները» վաղուց են հարթել չմշակված կաշիների, հիմնականում խոշոր եղջերավոր անասունների (ԽԵԱ) կաշվի արտահանումը: Նույնիսկ անցյալ տարի՝ համավարակի ամենաթեժ ժամանակ, արտահանվել է գրեթե 51 000 ԽԵԱ կաշի, որից ավելի քան 39 000 -ը՝ Թուրքիա:
Բայց թեթեւ արդյունաբերության մեջ կան որոշ հուսադրող նորություններ: Այսպես, ընդլայնվել է տեղական տրիկոտաժի արտադրությունը, որը որոշ չափով ավելի թանկ է ներմուծվող արտադրանքից, բայց բարձր է որակով: Վերջին գործոնը թույլ է տալիս այդ ապրանքներին հաջողությամբ մրցակցել ներկրվող նմանատիպ ապրանքների հետ: Սա առայժմ առանձին հաջողություն է՝ հագուստի եւ կոշիկի շուկայում շարունակում է գերակշռել ներմուծումը:
Բնականաբար, հայրենական արդյունաբերության խնդիրները չեն սահմանափակվում վերը թվարկվածներով: Մի բան հստակ է՝ երկրի տնտեսության այս ամենակարեւոր ոլորտում իրավիճակը պահանջում է իշխանությունների անհապաղ գործողություններ: Արդյունաբերության բոլոր հիմնական խնդիրները պետք է արտացոլվեն կառավարության նոր ծրագրում, որը կներկայացվի Ազգային ժողով՝ կոնկրետ նպատակներով ու խնդիրներով:

Индекс цен в промышленности, в январе-июне текущего года (далее по тексту – «в отчетном полугодии»), составил двузначную цифру – ровно 10% в годовом исчислении. Этот фактор способствовал значительному росту объема промышленности в текущих ценах – почти на 16%. Но, в сопоставимых ценах, физический объем продукции промышленности возрос на «скромные» 2,1%. Какие отрасли обеспечили этот, хотя и незначительный, но рост?
Физический объем продукции отрасли «горнодобывающая промышленность и разработка открытых карьеров» в отчетном полугодии возрос на 7,2%. Благодаря этому, участие этой отрасли в общем темпе составило 1,5%, со знаком «плюс». Отметим, что почти 98% объема продукции указанной отрасли обеспечила добыча металлических руд.
Добыча руды меди стимулируется ростом мировых цен на готовую медь. На Лондонской бирже металлов (LME), средняя цена меди в эти дни перевалила за планку $9,5 тыс. за тонну, и возросла по сравнению с прошлым годом более чем в полтора раза. Соответственно подорожало и сырье для производства меди - руда и ее концентрат. Местные экологи, конечно, протестуют против добычи металлических руд. По их мнению, окружающей среде наносится непоправимый ущерб. Ну, а предприятия отрасли наращивают добычу и ее экспорт.
Напомним, что в прошлом году было вывезено свыше полумиллиона тонн (почти 510 тыс. тонн) «руды и концентрата меди», по средней таможенной цене $1186 за тонну. Между тем мировая цена меди, в указанном году, составляла $6215. Сопоставление этих двух цен наглядно показывает, сколько теряет наша страна от вывоза не готовой продукции, а ее концентрата.
Имелся же в стране Алавердский медеплавильный комбинат, деятельность которого приостановили (а заодно компанию оштрафовали), как раз за нарушения закона об охране природы. Проблема с комбинатом довольно туманная, и перспектив на возобновление его деятельности не предвидится.
Между тем физический объем продукции крупнейшей отрасли - обрабатывающей промышленности, в отчетном полугодии сократился на 1,1%. Поэтому ее участие, в общем темпе, было равным 0,7%, со знаком минус. В самой структуре промышленности Армении в отчетном полугодии произошли негативные сдвиги. Возросла доля добывающей отрасли - на 8,6 процентных пунктов. Со сравнительно небольшим «минусом» (на 1,0 процентных пункта) отметились отрасли естественных монополий - энергетика, снабжение природным газом и т.д.
Ощутимо уменьшился удельный вес обрабатывающей промышленности – на 7,6 процентных пунктов (с 64,5% до 56,9%). Этому «поспособствовали» два фактора. Во-первых, высокие темпы роста физического объема продукции добывающей отрасли. Во-вторых, отмеченный выше спад по продукции обрабатывающей промышленности.
Последнее было связано с серьезным сокращением производства табачных изделий – почти на 19% в годовом исчислении. Сократились как экспорт сигарет (на 92 млн. пачек, или же на 17%), так и ресурсы отечественной продукции на национальном рынке (на 40 млн. пачек, или почти на 38%).
Сократился также физический объем производства основных металлов (почти на 18%) и ювелирных изделий (более чем на 55%). Указанные две отрасли, совместно с производством табачных изделий, и предопределили «судьбу» обрабатывающей промышленности. Даже рост физического объема продукции (на 3,3%) главнейшей отрасли обрабатывающей промышленности – производства продуктов питания, не изменил тренд общей динамики.
Добавим, что в самой отрасли по производству основных металлов, обвал отметился по линии драгоценных металлов (спад на 57%!).  В результате доля драгоценных металлов, в указанной отрасли, за год ощутимо  снизилась - почти на 25 процентных пунктов, скатившись до 27%.
Все в курсе, что от некогда самой мощной отрасли Армении – легкой промышленности, осталась лишь бледная тень. Доля текстильных товаров, в общем объеме продукции обрабатывающей промышленности, составляла в отчетном полугодии лишь 0,1%, а одежды – 3,1%. Кстати, обувь в статистических отчетах уже не фигурирует. Видимо, по причине слишком малого объема производства.
Тяжелые проблемы отечественной легкой промышленности начались после распада СССР. Тогда были потеряны внешние рынки, в основном в России. С лавинообразным же импортом сравнительно дешевых изделий - из ближнего и дальнего зарубежья, были утеряны ведущие позиции и на национальном рынке.
Заметим, что «не престижный» экспорт сырья, не ограничивается одними лишь концентратами металлов. В значительно меньших объемах, но все-таки вывозится и другое сырье. Так, наши предприимчивые «бизнесмены» давно уже наладили вывоз необработанных шкур, в основном крупного рогатого скота (КРС). Даже в прошлом году, в разгар пандемии, было экспортировано почти 51 тыс. шкур КРС, из них свыше 39 тыс. – в Турцию.
Но, в легкой промышленности имеются кое-какие обнадеживающие новости. Так, расширился выпуск местного трикотажа, который по цене несколько дороже импортных изделий, но зато выше качеством. Последний фактор позволяет этим изделиям успешно конкурировать с аналогичными импортными товарами. Это пока что локальный успех - на рынке одежды и обуви продолжает доминировать импорт.
Естественно, проблемы в отечественной промышленности, перечисленными выше не ограничиваются. Ясно одно – ситуация в этой важнейшей отрасли экономики страны требует незамедлительных действий властей. Все важнейшие проблемы промышленности должны быть отражены в новой программе правительства, которая будет представлена в Национальное собрание, с конкретными целями и задачами.