Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական ներգրավվածությունը եւ մեր միջեւ վստահության մթնոլորտը ռուս-հայկական հարաբերությունների արդյունավետության բարձրացման գրավական են: Այս մասին օգոստոսի 24-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հատուկ դերը ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովման, 44-օրյա պատերազմի ավարտի, հայ գերիների վերադարձի գործում»:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի հետ ռազմավարական դաշինքը Հայաստանի անվտանգության հենասյուներից է: Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ստորագրված փաստաթղթերի հիման վրա Հայաստանում 102-րդ ռուսական բազայի հնարավորությունները շարունակում են աճել, Սյունիքի մարզի Գորիս եւ Սիսիան քաղաքներում ստեղծվել են նրա հենակետերը, սահմանի մի շարք հատվածների պաշտպանությանը մասնակցում են Ռուսաստանի սահմանապահները:
«Հաստատվել է նաեւ սերտ համագործակցություն՝ եռակողմ աշխատանքային խմբի ձեւաչափով, որն ուղղված է հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, Ռուսաստանը ներգրավված է Սոթք-Խոզնավար սահմանային հատվածում իրավիճակի վերաբերյալ քննարկումներում, Ռուսաստանը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ռուս սահմանապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման առանցքային գործոնն է»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ բոլոր ուղղություններով, ներառյալ ռազմաքաղաքական, ռազմատեխնիկական, տնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, հումանիտար եւ մշակութային, Հայաստանը կշարունակի ամրապնդել եւ ընդլայնել Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները եւ ռազմավարական գործընկերությունը:
«Քայլեր կձեռնարկվեն ռուս-հայկական բարձր մակարդակի երկխոսության հետագա ամրապնդման եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ ձեւաչափերում»,- եզրափակեց կառավարության ղեկավարը:

Личное вовлечение президента России Владимира Путина и доверительная атмосфера между нами – залог повышения эффективности российско-армянских отношений. Об этом в Национальном Собрании 24 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил «особую роль, которую сыграл президент России Владимир Путин в развитии российско-армянских отношений, в обеспечении безопасности и стабильности в регионе, в прекращении 44-дневной войны, в возвращении армянских пленных».
По его словам, стратегический союз с Россией является одним из столпов безопасности Армении. Пашинян сообщил, что на основе подписанных между Арменией и Россией документов продолжается наращивание возможностей 102-ой российской базы в Армении, в Горисе и Сисиане Сюникской области Армении основаны ее опорные пункты, в охране ряда участков границы участвуют российские пограничники.
«Тесное сотрудничество налажено также в формате трехсторонней рабочей группы по разблокированию коммуникаций, Россия вовлечена в обсуждения относительно ситуации на участке границы Сотк-Хознавар, Россия является страной сопредседателем МГ ОБСЕ, присутствие российских пограничников – ключевой фактор обеспечения безопасности в Нагорном Карабахе», - подчеркнул премьер-министр Армении.
Он добавил, что по всем направлениям, включая военно-политическую, военно-техническую, экономическую, энергетическую, транспортную, гуманитарную и культурную сферы, Армения продолжит укреплять и расширять союзнические отношения и стратегическое партнерство с Россией.
«Будут предприняты шаги по дальнейшему укреплению российско-армянского диалога на высоком уровне и укреплению сотрудничества в многосторонних форматах, в том числе в форматах ОДКБ и ЕАЭС», - заключил глава Правительства.