Ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքը, հիմնվելով Դոնթի բանաձեւի վրա, արդեն հինգերորդ անգամ Արթուր Ղազինյանին առաջադրել է պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնումմ: Այս մասին սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ-ում պաշտպանության եւ անվտանգության մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստին փոխնախագահի ընտրության քննարկման ժամանակ ասաց հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
Քոչարյանը նշեց, որ ընդդիմությունը` ի դեմս «Հայաստան» դաշինքի, կարող էր քայլ առաջ անել եւ վերջապես առաջադրել մեկ այլ թեկնածուի:
«Ղազինյանը հայտարարեց, որ նա պետք է առաջադրի իր թեկնածությունը, եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում, 40-րդ անգամ»,-ասաց Քոչարյանը:
Քննարկումը հերթական անգամ ընթանում էր փոխադարձ քննադատության մթնոլորտում: Բանն այն է, որ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն առաջարկեց ընդլայնել հանձնաժողովի նիստերի օրակարգը: Ըստ պատգամավորի՝ հանձնաժողովը, ըստ էության, պետք է այլ՝ ոչ պակաս կարեւոր խնդիրներ ունենա, որոնք արժանի են ուշադրության: Այդպես, նա հիշեցրեց Ադրբեջանի հետ սահմանին լարված իրավիճակի եւ շփման գծում համապատասխան պաշտպանական դիրքերի բացակայության մասին՝ չնայած նրան, որ իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
«Այսօր մեզ համար ամենաքիչ կարեւոր հարցը հանձնաժողովի փոխնախագահի ընտրությունն է: Առնվազն՝ ընդդիմությունը ներկայացնող հանձնաժողովի անդամների համար: Այս ընթացքում կարելի էր նախագիծ ներկայացնել, ըստ որի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի բացակայության դեպքում նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կփոխանցվեին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորներից մեկին»,- ասաց Մանուկյանը:
Արթուր Ղազինյանն իր հերթին առաջարկեց ենթահանձնաժողով ստեղծել, որը պետք է ուսումնասիրի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից անցած տարվա հոկտեմբերի 7-ին Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելուց հրաժարվելու հարցը:
«Մասնավորապես, հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը հոկտեմբերի 7-ին հանդես է եկել պատերազմը դադարեցնելու առաջարկով: Այդ հայտարարությունը երբեք չի հերքվել որեւէ մեկի կողմից: Ցանկանում եմ նշել, որ հոկտեմբերի 7-ի դրությամբ, թերեւս՝ պաշտոնական տվյալներով, մենք ունեցել ենք 356 զոհ: Այսօր մենք ունենք մոտ 3900 զոհ: Եթե պատերազմը դադարեցվեր հոկտեմբերի 7-ին, մենք 3600-ով ավելի շատ մարդ կունենայինք»,- շեշտեց թեկնածուն՝ հավելելով, որ զոհերի հարազատներն ու ծնողներն իրավունք ունեն պարզել Փաշինյանի կայացրած ճակատագրական որոշման հանգամանքները:
Ղազինյանի եւ Մանուկյանի առաջարկներին կողմ հանդես եկավ հանձնաժողովի անդամ, «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը: Նա առաջարկեց բացատրություններ տալու համար խորհրդարան հրավիրել նաեւ ՊՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին: Պատգամավորին, մասնավորապես, հետաքրքրում է բանակում բարեփոխումներ իրականացնելու գործընթացը, որոնց մասին նույնպես հաճախ է խոսվում:
Ինչ վերաբերում է հիմնական հարցին, այն է՝ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական խորհրդարանի հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնում Արթուր Ղազինյանի թեկնածության քննարկմանը, այստեղ բեկում հերթական անգամ տեղի չունեցավ:
Արդյունքում, Ղազինյանը լքեց այն սենյակը, որտեղ ընթանում էին քննարկումները: Նրան միացան նրա համակիրները «Հայաստան» դաշինքից: Թեկնածուի եը նրա գործընկերների հեռանալն ուղեկցվեց տեղերից բղավոցներով: Այդպես, հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը մեղադրեց Ղազինյանին «խրամատներից փախչելու» մեջ: Խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ նման վարքագիծն անընդունելի է: Ըստ Քոչարյանի՝ դա անհարգալից վերաբերմունք է ներկաների, մասնավորապես՝ իշխող մեծամասնության ներկայացուցիչների նկատմամբ:
Ղազինյանն ասաց, որ ամեն ինչ չափ ունի, եւ ինքը քննարկումը շարունակելու իմաստ չի տեսնում, քանի որ անհրաժեշտ եւ կարեւոր ամեն ինչ արդեն բազմիցս հնչեցվել է:
Ինչեւէ, սակայն Ղազինյանի թեկնածությունը կրկին չհաստատվեց: Հանձնաժողովի անդամները՝ ի դեմս իշխող մեծամասնության պատգամավորների, քվեարկեցին թեկնածուի բացակայության պայմաններում: Այդպիսով, խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ ի դեմս «Հայաստան» դաշինքի, ստիպված կլինի ներկայացնել նոր թեկնածու: Նշենք, որ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովում ընդդիմությունը ներկայացված է ընդամենը 4 պատգամավորով: Նրանցից երեքը «Հայաստան» խմբակցությունից են, եւս մեկը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքից:

Оппозиционный блок «Армения», основываясь на формуле Д’Ондта, уже в пятый раз выдвинул на должность заместителя председателя постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности кандидатуру Артура Казиняна. Об этом в Национальном Собрании на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности в ходе обсуждения вопроса об избрании заместителя ее председателя заявил 28 сентября глава комиссии, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Андраник Кочарян.
Кочарян заметил, что оппозиция в лице блока «Армения» вполне могла сделать шаг навстречу и выдвинуть наконец другую кандидатуру.
«Однако Казинян заявил, что он должен выдвинуть свою кандидатуру, если мне не изменяет память, 40 раз», - отметил Кочарян.
Обсуждение в очередной раз проходило в атмосфере взаимной критики. Дело в том, что депутат от блока «Армения» Гегам Манукян предложил расширить повестку заседаний комиссии. По мнению парламентария, у комиссии, по идее, должны быть и другие - не менее важные вопросы, которые заслуживают внимания. Так, он упомянул о напряженной ситуации на границе с Азербайджаном, и об отсутствии надлежащих оборонительных позиций на линии соприкосновения, несмотря на то, что о проводимых в этом направлении работах со стороны властей заявлялось ни раз.
«Наименее важным для нас вопросом на сегодняшний день является избрание заместителя председателя комиссии. По крайней мере для членов комиссии, представляющих оппозицию. За это время, можно было бы представить проект, согласно которому, при отсутствии председателя парламентской комиссии, его полномочия временно перешли бы к одному из депутатов от правящей партии «Гражданский договор»», - сказал Манукян.
Артур Казинян, в свою очередь, предложил создать подкомиссию, которая должна будет изучить вопрос отказа премьер-министра Армении Никола Пашиняна приостановить боевые действия в Карабахе 7 октября прошлого года.
«В частности, стало известно, что Российская Федерация 7 октября выступила с предложением приостановить войну. Данное заявление так и не было никем опровергнуто. Хочу заметить, что по состоянию на 7 октября, по крайней мере по официальным данным, у нас было 356 убитых. На сегодняшний день у нас около 3900 погибших. Если бы война была приостановлена 7 октября, у нас было бы на 3600 человек больше», - подчеркнул кандидат, добавив, что у родственников и родителей погибших есть право узнать обстоятельства принятого Пашиняном судьбоносного решения.
Предложения Казиняна и Манукяна поддержал член комиссии, депутат от оппозиционного блока «Честь имею» Тигран Абрамян. Он также предложил вызвать в парламент высокопоставленных представителей Минобороны для дачи разъяснений. Депутата, в частности, интересует процесс реализации реформ в армии, о которых также часто говорится.
Что же касается основного вопроса, а именно обсуждения кандидатуры Артура Казиняна на должность заместителя председателя постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности, то здесь прорыва в очередной раз не произошло.
В итоге Казинян покинул зал, в котором проходили обсуждения. К нему присоединились его соратники из блока «Армения». Уход кандидата и его коллег сопровождался выкриками с мест. Так, глава комиссии Андраник Кочарян обвинил Казиняна в «бегстве из окопов». По мнению председателя парламентской комиссии такое поведение недопустимо. Оно, как считает Кочарян, демонстрирует неуважение к присутствующим, в частности, к представителям от правящего большинства.
Казинян же заявил, что всему есть мера, и что он не видит смысла в продолжении дискуссии, так как все необходимое и важное уже неоднократно было озвучено.
Как бы там ни было, но кандидатура Казиняна вновь не была одобрена. Члены комиссии в лице депутатов от правящего большинства проголосовали в отсутствии кандидата. Таким образом, парламентская оппозиция в лице блока «Армения» должна будет представить нового кандидата. Отметим, что оппозиция в постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности представлена лишь 4 депутатами. Из них трое из блока «Армения» и еще один из блока «Честь имею».