Պակիստանի դատարանը Լահոր քաղաքում դպրոցի կին տնօրենին մեղավոր է ճանաչել աստվածանարգության մեջ եւ մահապատժի է դատապարտել նրան:
Ամբաստանյալ Սալմա Թանվիրը չորեքշաբթի հայտարարել էր, որ Մուհամեդ մարգարեն «վերջին մարգարեն չէր իսլամում»: 2013-ին, տեղական հոգեւորականի բողոքի հիման վրա, Փենջաբի նահանգային դատարանը Տանվիրի դեմ աստվածանարգույան մեջ մեղադրանք էր առաջադրել, որն ապացուցելու համար գրեթե ութ տարի պահանջվեց: Այս ամբողջ ընթացքում մեղադրյալն անցկացրել է ազատազրկման վայրերում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մահապատիժ նշանակելիս դատարանը հաշվի է առել Փենջաբի հոգեկան առողջության ինստիտուտի եզրակացությունը, որը Տանվերին լիովին առողջ է ճանաչել: Ամբաստանյալի պաշտպանական կողմը մտադիր է բողոքարկել դատավճիռը:
Պակիստանում բրիտանական գաղութատիրության ժամանակաշրջանից ի վեր աստվածանարգությունը միշտ ծանր հանցագործություն է համարվել եւ խստագույնս պատժվել է: Պակիստանի նախկին բռնապետ գեներալ Զիա-ուլ-Հակը 1980-ականների սկզբին էլ ավելի խստացրեց պատիժը եւ մահապատիժ սահմանեց աստվածանարգության մասին օրենքի խախտման համար: 1982 թվականից ի վեր երկրում աստվածանարգության համար դատապարտվել է 1742 մարդ: Նրանցից շատերին դատական ​​գործընթացի ընթացքում իրավական պաշտպանություն չի տրամադրվել, քանի որ փաստաբանները հրաժարվել են հանդես գալ նման աղմկահարույց մեղադրանքներով դատավարություններին:

Суд в Пакистане признал женщину - директора школы в городе Лахоре виновной в богохульстве и приговорил ее к смертной казни.
Как сообщает в среду агентство PTI, подсудимая Сальма Танвир заявила, что пророк Мухаммед «не был последним пророком в исламе». В 2013 году по жалобе местного священнослужителя суд провинции Пенджаб выдвинул против Танвир обвинение в богохульстве, на доказательство которого ему потребовалось фактически восемь лет. Все это время обвиняемая провела в местах лишения свободы, передает ТАСС.
При вынесении приговора о высшей мере наказания суд учел заключение Института психического здоровья Пенджаба, который признал Танвир полностью здоровой. Защита подсудимой намерена подать апелляцию на приговор.
В Пакистане со времени британского колониального владычества богохульство всегда считалось тяжким преступлением и сурово каралось. Бывший пакистанский диктатор, генерал Зия-уль-Хак в начале 1980-х годов еще больше ужесточил наказание и ввел сметную казнь за нарушение закона о богохульстве. С 1982 года в стране за богохульство были осуждены 1 742 человека. Многие из их во время суда не были обеспечены юридической защитой из-за отказа адвокатов выступать на процессах по таким резонансным обвинениям.