Եվրամիությունը պետք է գազի գնման համատեղ ռազմավարություն մշակի, ինչպես դա արվել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի դեպքում, ասել է Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը, փոխանցել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Առաջարկներից մեկը, որ ներկայացրինք Եվրահանձնաժողովին եւ անդամ բոլոր երկրներին, հետեւյալն է՝ եթե դա աշխատել է պատվաստանյութի համատեղ գնման դեպքում, ինչու՞ չենք ամրապնդում մեր բանակցային կարողությունները Եվրոպայում գազի ռազմավարական պաշար համատեղ ձեռք բերելու եւ (ստեղծելու) միջոցով», - ասել է Սանչեսը ֆորումի ժամանակ, որը տեղի է ունենում իսպանական Պոնտեվեդրա քաղաքում: Դրան մասնակցում է Պորտուգալիայի վարչապետ Անտոնիո Կոստան:
Իսպանիայի կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ էներգակիրների գնաճն անդրադառնում է ոչ միայն այս երկու երկրների, այլեւ ամբողջ Եվրոպայի վրա, եւ «որքանով որ նա հասկանում է Եվրոպական միությունը», դրա գաղափարը տարածաշրջանի ռազմավարական անկախության ամրապնդման համատեղ գործողություններն են:
Եվրոպայում գազի գները կտրուկ բարձրացել են վերջին շաբաթների ընթացքում: Դեռ օգոստոսի սկզբին հոլանդական TTF ինդեքսով մոտ ապագայի ֆյուչերսները կազմում էին մոտ 515 դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց, իսկ սեպտեմբերի վերջին այդ ցուցանիշն ավելի քան կրկնապատկվել էր: Այսօր ֆյուչերսների գինը հազար խորանարդ մետրի դիմաց մոտենում է ռեկորդային 1200 դոլարին, վկայում են ICE Futures-ի առեւտրի տվյալները:

Евросоюз должен выработать совместную стратегию закупки газа, как это удалось сделать с вакцинами от ковида, заявил премьер-министр Испании Педро Санчес, передает РИА Новости.
«Одно из предложений, которые мы представили Европейской комиссии и всем странам-членам, мы сказали: если это сработало с совместной закупкой вакцины, почему мы не усиливаем наш потенциал переговоров, проводя совместную закупку и (создавая) стратегический резерв газа в Европе?» - сказал Санчес на форуме, который проходит в испанской Понтеведре. В нем принимает участие премьер Португалии Антониу Кошта.
По словам главы испанского правительства, повышение цен на энергоносители касается не только этих двух стран, но и всей Европы, и «насколько он понимает Европейский союз» - его идея в совместных действиях для усиления стратегической независимости региона.
Цены на газ в Европе резко выросли в последние недели. Еще в начале августа расчетная цена ближайшего фьючерса по индексу голландского TTF составляла около 515 долларов за тысячу кубометров, а к концу сентября показатель вырос более чем вдвое. Сегодня цена фьючерсов после открытия торгов приближалась к рекордным 1200 долларам за тысячу кубометров, свидетельствуют данные торгов на ICE Futures.