Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն շաբաթ օրը հայտարարել է, որ հեռանում է քաղաքականությունից եւ 2022 թվականին կայանալիք ընտրություններում հրաժարվել է առաջադրվել հանրապետության փոխնախագահի պաշտոնում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ֆիլիպինցիների ճնշող մեծամասնությունը կարծում է, որ ես հարմար թեկնածու չեմ, եւ օրենքը շրջանցելը կլինի սահմանադրության խախտում...,- ասել է նա: «Հնազանդվելով այն մարդկանց կամքին, ովքեր ինձ նախագահ են ընտրել տարիներ առաջ, ես ասում եմ իմ հայրենակիցներին, որ հետեւում եմ ձեր ցանկություններին»:
«Այսօր ես հայտարարում եմ քաղաքականությունից հեռանալու մասին»,- ասելէ Դուտերտեն՝ ելույթ ունենալով Պասայի Sofitel հյուրանոցում, ուր ժամանել էր սենատոր Քրիստոֆեր Լոուրենս Գոյի հետ, ով այժմ նրա փոխարեն կառաջադրվի փոխնախագահի պաշտոնում:
Օգոստոսի վերջին Դուտերտեն հայտարարել էր, որ կառաջադրվի այս պաշտոնում, ինչի համար քննադատության էր ենթարկվել: Շաբաթ օրն ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ որոշել է չառաջադրվել: Նախագահի հրաժարվելը չէր հրապարակվում, քանի դեռ սենատոր Գոն չէր ներկայացրել փոխնախագահի պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու վկայությունը։ Սահմանադրության համաձայն՝ Դուտերտեն այլեւս չի կարող վերընտրվել որպես պետության ղեկավար:
Ֆիլիպինցիները 2022 թվականի մայիսի 9-ի ընտրություններում կընտրեն նախագահ եւ փոխնախագահ, ինչպես նաեւ ավելի քան 300 օրենսդիր եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հազարավոր պաշտոնյաների: Նախագահի եւ փոխնախագահի թեկնածուներ են առաջադրել, մասնավորապես սենատոր Պանֆիլո Լաքսոնը եւ Ֆիլիպինների Սենատի նախագահ Վիսենտե Կաստելո Սոտոն, բռնցքամարտի աշխարհի նախկին չեմպիոն Մենի Պակյաոն եւ սենատոր Քրիստոֆեր Լոուրենս Գոն, ինչպես նաեւ՝ Մանիլայի քաղաքապետ Ֆրանսիսկո Դոմագոսոն եւ դոկտոր Վիլի Օնգը: Թեկնածուների նախնական ցուցակը կհրապարակվի այս տարվա հոկտեմբերի վերջին։ Հավակնորդների վերջնական ցուցակը պետք է կազմվի 2022 թվականի հունվարին, երբ սկսվի ընտրական շրջանը:

Президент Филиппин Родриго Дутерте заявил в субботу, что уходит из политики после того, как отказался баллотироваться на должность вице-президента республики на выборах в 2022 году, передает ТАСС.
«Подавляющее большинство филиппинцев [считает], что я неподходящий [кандидат], и было бы нарушением конституции обойти закон <...>, - отметил он. - Повинуясь воле людей, которые избрали меня на пост президента много лет назад, я говорю своим соотечественникам, что следую вашим пожеланиям».
«Сегодня я объявляю о своем уходе из политики», - сказал Дутерте, выступая в отеле Sofitel в городе Пасай, куда он прибыл вместе с сенатором Кристофером Лоуренсом Го, который теперь вместо него будет претендовать на пост вице-президента.
В конце августа Дутерте заявлял, что будет баллотироваться на данный пост, за что подвергся критике. Ранее в субботу он сообщил о том, что принял решение не выдвигать свою кандидатуру. Отказ президента не был обнародован до тех пор, пока сенатор Го не представил свидетельство о своем выдвижении на пост вице-президента. Согласно конституции, переизбираться на должность главы государства Дутерте уже не может.
Филиппинцы изберут президента и вице-президента, а также более 300 законодателей и тысячи чиновников местного самоуправления на выборах 9 мая 2022 года. Свои кандидатуры на посты президента и вице-президента выдвинули, в частности, сенатор Панфило Лаксон и глава Сената Филиппин Висенте Кастело Сотто, бывший чемпион мира по боксу Мэнни Пакьяо и сенатор Кристофер Лоуренс Го, а также мэр Манилы Франсиско Домагосо и доктор Уилли Онг. Предварительный перечень кандидатов будет опубликован к концу октября текущего года. Окончательный список претендентов должен быть составлен в январе 2022 года, когда начнется избирательный период.