16-ամյա ֆիննուհի Նելլա Սալմինենը հոկտեմբերի 6-ին մեկ օր կլինի Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստյոյի գործընկերը, կմասնակցի մի շարք կարեւոր հանդիպումների եւ հանդես կգա ելույթով: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Ֆինլանդիայի առաջնորդի գրասենյակը:
«Տասնվեցամյա Նելլա Սալմինենը հոկտեմբերի 6-ին կհամագործակցի նախագահ Սաուլի Նիինիստոյի հետ Plan International կազմակերպության կողմից անցկացվող Girls Takeover արշավի շրջանակներում, որը պաշտպանում է երեխաների իրավունքները: Այս տարվա արշավը նպատակ ունի բարձրացնել իրավահավասարության վրա տեղեկատվության ազդեցության հարցը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Օրվա ընթացքում Նիինիստյոն եւ Սալմինենը կմասնակցեն Reuters IMPACT վիրտուալ կոնֆերանսին, որտեղ կքննարկեն «կլիմայական գործողությունները եւ պատասխանատվությունը գալիք սերունդների առջեւ»: Նրանք կհանդիպեն նաեւ Կանանց ասոցիացիաների կենտրոնական միության ղեկավար Եվա Բիոդեի հետ:
Բացի այդ, նախատեսված է Սալմինենի հանդիպումը նախագահի կնոջ` Յենի Հաուկիոյի եւ նախագահական կաբինետի անդամների հետ: Նա նաեւ հավասարությանը նվիրված ելույթ կունենա:
Girls Takeover արշավը, նշել են գրասենյում, ՄԱԿ-ի` Աղջիկների միջազգային օրվա տոնակատարության մի մասն է, որը նշվում է հոկտեմբերի 11-ին: Արշավը հնարավորություն է տալիս տարբեր երկրների աղջիկներին մեկ օրով զբաղեցնել կարեւոր պաշտոններ եւ իրենց զգալ սոցիալապես ամենակարեւոր հաստատությունների ղեկավարների տեղում: Ֆինլանդիան միջոցառմանը մասնակցում է հինգերորդ անգամ: Նախագահից բացի, այս տարի արշավին կմիանան Yle TV-ն, Sitra նորարարական հիմնադրամը եւ մի շարք այլ կազմակերպություններ:

Шестнадцатилетняя финка Нелла Салминен 6 октября на день станет напарницей президента Финляндии Саули Ниинистё, посетит ряд важных встреч и выступит с речью. Об этом сообщила в понедельник канцелярия финского лидера.
«Шестнадцатилетняя Нелла Салминен 6 октября станет напарницей президента Саули Ниинистё в рамках кампании Girls Takeover, проводимой организацией Plan International, которая защищает права детей. В этом году цель кампании - поднять вопрос о влиянии информации на равноправие», - говорится в сообщении.
В течение дня Ниинистё и Салминен примут участие в проводимой агентством Reuters виртуальной конференции Reuters IMPACT, где обсудят «действия по защите климата и ответственность перед будущими поколениями». Они также встретятся с главой Центрального союза женских объединений Эвой Биоде.
Помимо этого, у Салминен запланированы встречи с супругой президента Йенни Хаукио и членами президентского кабинета. Она также выступит с речью, посвященной равноправию.
Кампания Girls Takeover, отметили в канцелярии, является частью мероприятий ООН по празднованию Международного дня девочек, который отмечается 11 октября. Кампания дает возможность девочкам в разных странах на день заступить на важные посты и почувствовать себя на месте руководителей наиболее общественно значимых институтов. Финляндия участвует в мероприятии уже в пятый раз. Помимо президента, к кампании в этом году присоединятся телекомпания Yle, инновационный фонд Sitra и ряд других организаций.