Էլ Սալվադորը պաշտոնապես սկսել է բիթքոինի արդյունահանումը՝ օգտագործելով հրաբուխների էներգիան: Երկիրն արդեն հասցրել է արդյունահանել 0.00599179 բիթքոին կամ մոտ 269 դոլար, հայտնել է Popmech-ը:
Էլ Սալվադորը առաջին պետությունն է, որը բիթքոինը դարձրել է երկրի պաշտոնական արժույթ: Այս ամառ երկրի նախագահ Նայիբ Բուկելեն հայտարարել է, որ մշակում է երկրաջերմային էներգիայի միջոցով կրիպտոարժույթի արդյունահանման ծրագիր:
Այժմ, ըստ Սալվադորի նախագահի, երկրին հաջողվել է «մայնինգի ենթարկել» 0.00599179 բիթքոին` օգտագործելով հրաբուխների էներգիան:
«Մենք դեռ փորձարկում եւ աշխատում ենք համակարգի վրա, սակայն սա պաշտոնապես հրաբխից բիթքոինի առաջին արդյունահանումն է», - Թվիթերում գրել է Բուքելեն:
Բուկելեի տարածած տեսանյութում երեւում է հրաբխի միջոցով կրիպտոարժույթի արդյունահանման աշխատանքը: Դա արդյունաբերական գործարան է, որը կառուցվել է անտառածածկ տարածքում: Հետին պլանում երեւում է Սանտա Անա հրաբուխը:
Էլ Սալվադորի նման մոտեցումը դրական է նաեւ բնապահպանական տեսանկյունից, քանի որ մայնինգի համար օգտագործում է «100 տոկոս մաքուր, 100 տոկոս վերականգնվող էներգիա՝ զրոյական արտանետումներով»:

Сальвадор официально начал добычу биткойнов, используя энергию вулканов. Стране уже удалось добыть 0,00599179 биткойнов, или около 269 долларов, сообщает Popmech.
Недавно президент Сальвадора Найиб Букеле объявил биткоин официальной валютой страны. Эта центральноамериканская страна стала первым государством, принявшим криптовалюту в качестве основной. Летом этого года Букеле также заявил, что разрабатывает план по добыче криптовалюты с помощью геотермальной энергии.
Теперь, согласно твиту президента Сальвадора, стране удалось «намайнить» 0,00599179 биткойнов с помощью энергии вулканов.
«Мы все еще тестируем и работаем на системой, но это официально первая добыча биткойнов из вулкана», – написал Букеле.
На видео, которым поделился Букеле в Твиттере, показана работа по добыче криптовалюты с помощью вулкана. Это промышленный завод, построенный посреди пышной лесной местности. На заднем плане виден вулкан Санта-Ана.
Такой подход Сальвадора также большое благо для природы, так как для майнинга используют «100-процентно чистую, 100-процентно возобновляемую энергию с нулевым выбросом».