Բելգիայում Եգիպտոսի դեսպան Հալեդ ալ-Բաքալին բելգիական կառավարությունից ստացել է երկու արտեֆակտ, որոնք ապօրինաբար դուրս էին բերվել երկրից, տեղեկացնում է Arab News-ը։
Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ արտեֆակտներից մեկը կանգնած մարդու կրաքարե արձանիկ է Հնագույն թագավորության ժամանակաշրջանից, իսկ երկրորդը ուշեբտիի («պատասխանողի») թաղման արձանիկ է կավից։ Այն պատկանում է հնագույն եգիպտական քաղաքակրթության ուշ դարաշրջանին։
Առարկաները տեղ են հասցվել եւ հանձնվել հանդիսավոր արարողությամբ, որը կազմակերպել էր Բելգիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Ալ-Բաքալին նշել է, որ Եգիպտոսը եւ Բելգիան կարեւոր քայլ են արել միմյանց ընդառաջ։ Այն նպաստում է այդ երկրների միջեւ հետագա համագործակցությանը տարբեր ոլորտներում, հատկապես մաքսանենգների կողմից երկրից դուրս տարված եգիպտական հնագույն առարկաների վերադարձման հարցում։
Դեսպանը նաեւ Բելգիայի բնակիչներին հրավիրել է այցելել զբոսաշրջային վայրեր Եգիպտոսում եւ ավելի մոտիկից ծանոթանալ այդ հնագույն երկրի պատմությանը։
Եգիպտոսի Հնությունների վարչության գլխավոր տեսուչ Շաաբան Աբդել-Գավադի խոսքով՝ Եգիպտոսը 2016 թվականից աշխատել է այն ուղղությամբ, որպեսզի արձանիկները վերադարձվեն հայրենիք, այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ բելգիական իշխանությունները դրանք ձեռք են բերել աճուրդներում։ Մասնագետների հետաքննությունը ցույց է տվել, որ արտեֆակտների համար փաստաթղթեր չկային։

Посол Египта в Бельгии Халед Аль-Бакали получил от бельгийского правительства два артефакта, которые были незаконно вывезены из страны, сообщает Arab News.
Министерство иностранных дел Египта заявило, что один из артефактов — это красочная фигурка из известняка в виде стоящего человека, относящаяся к временам Древнего царства, а вторая — погребальная статуэтка ушебти, выполненная из глины. Она восходит к поздней эпохе древней египетской цивилизации.
Предметы доставили и вручили на торжественной церемонии, которую провело Министерство экономики Бельгии.
Аль-Бакали отметил, что Египет и Бельгия сделали важный шаг навстречу друг другу. Он способствует дальнейшему сотрудничеству между этими странами в разных областях, особенно в вопросах, касающихся возвращения египетских древностей, вывезенных контрабандистами.
Посол также пригласил жителей Бельгии посетить туристические места в Египте и ближе познакомиться с историей этой древней страны.
По словам главного инспектора из Управления древностей в Египте Шаабана Абделя-Гавада, Египет работал над тем, чтобы статуи вернули на родину с 2016 года, после того, как стало известно, что бельгийские власти приобрели их на торгах. Расследование специалистов показало, что на артефакты не было документов.