Ուկրաինան եւ Թուրքիան քննարկում են Ուկրաինայի զինված ուժերում անօդաչու ավիացիայի մշտական աշխատանքային խմբի ստեղծումը։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Ուկրաինայի զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Վալերի Զալուժնին։
Նա հայտնել է, որ թուրքական Baykar Makina ընկերության գլխավոր տնօրեն Հալուք Բայրաքթարի հետ քննարկել է Ուկրաինայի զինված ուժերում անօդաչու ավիացիայի մշտական աշխատանքային խմբի ստեղծման հարցը։
«Bayraktar TB2 անօդաչու հարվածային համակարգերն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը, այդ թվում՝ Միացյալ ուժերի գործողության տարածքում։ Ուստի շարունակում ենք ընդլայնել դրանց ռազմական կիրառման մարտավարությունն ու մեթոդները՝ ռուսական ագրեսիան զսպելու եւ Ուկրաինայի շահերը պաշտպանելու համար։
Շնորհակալ եմ Հալուք Բայրաքթարին՝ Ուկրաինայի զինված ուժերին աջակցության եւ հետագա համագործակցության ասպարեզում բաց լինելու համար։ Ես ուրախ եմ, որ մենք խոսեցինք նույն լեզվով, քանի որ մենք անօդաչու ավիացիայի զարգացման ներուժի եւ կիրառման վերաբերյալ ընդհանուր տեսլական ունենք։
Ընկերությունը նախատեսում է շարունակել վերջին սերնդի Akinchi անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությունը, որոնց վրա ուկրաինական շարժիչներ են տեղադրված»,- նշել է նա։

Украина и Турция обсуждают создание постоянно действующей рабочей группы по беспилотной авиации в ВСУ. Об этом на своей странице в Facebook написал главнокомандующий Вооруженными силами Украины Валерий Залужный.
Он сообщил, что обсудил с генеральным директором турецкой компании Baykar Makina Халуком Байрактаром создание постоянно действующей рабочей группы по беспилотной авиации в ВСУ.
«Ударные беспилотные комплексы Bayraktar TB2 доказали свою эффективность, в том числе в районе проведения операции Объединенных сил. Поэтому продолжаем расширять тактику и методы их боевого применения для сдерживания российской агрессии и защиты интересов Украины.
Благодарю Халука Байрактара за поддержку ВСУ и открытость к дальнейшему сотрудничеству. Я рад, что мы говорили на одном языке, потому что у нас общее видение потенциала развития и применения беспилотной авиации.
В планах компании - продолжение производства дронов последнего поколения «Акинчи», на котором установлены украинские двигатели», - отметил он.