Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնել է, որ Եվրոպայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը վերջին շաբաթվա ընթացքում աճել է 11 տոկոսով։ Սա աշխարհի միակ տարածաշրջանն է, որտեղ COVID-19-ը շարունակում է աճել հոկտեմբերի կեսերից, հայտնում է AP-ն։
ԱՀԿ-ն հայտնել է, որ վարակման եւ մահվան դեպքերն ամբողջ աշխարհում աճել են մոտ 6 տոկոսով, նախորդ շաբաթվա ընթացքում գրանցվել է մոտ 3.6 միլիոն նոր վարակման եւ 51.00 նոր մահվան դեպք:
ԱՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն, դոկտոր Հանս Կլյուգեն նախազգուշացրել է, որ եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն, մինչեւ գարուն մայրցամաքում կարող է եւս 700.000 մարդ մահանալ:
Նա նշել է, որ չնայած ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում, որը ձգվում է մինչեւ Կենտրոնական Ասիա, պատվաստանյութի ավելի քան 1 միլիարդ չափաբաժին է կիրառվել, պատվաստումների ընդգրկույթի շրջանակը տատանվում է 10 տոկոսից մինչեւ 80 տոկոս:
Ավստրիան, Նիդեռլանդները եւ Բելգիան անցած շաբաթ ավելի խիստ միջոցներ էին ձեռնարկել, այդ թվում` մասնակի արգելափակում՝ փորձելով կասեցնել կորոնավիրուսի վերջին բռնկումը:
ԱՀԿ-ն հայտնել է, որ COVID-19-ը Հարավարեւելյան Ասիայում եւ Մերձավոր Արեւելքում նվազել է համապատասխանաբար 11 եւ 9 տոկոսով։
Անցած շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսից մահվան դեպքերի ամենամեծ անկումը գրանցվել էր Աֆրիկայում, որտեղ մահվան դեպքերը կրճատվել էին 30 տոկոսով՝ շարունակելով COVID-19-ի դեպքերի նվազման միտումը։
Չնայած Ամերիկայում դեպքերը կայուն են մնացել, ԱՀԿ-ն հայտնել է, որ մահացությունն աճել է մոտ 19 տոկոսով։

Всемирная организация здравоохранения заявила, что за последнюю неделю количество случаев коронавируса в Европе подскочило на 11%. Это единственный регион в мире, где COVID-19 продолжает расти с середины октября, передает AP.
ВОЗ сообщила, что случаи заболевания и смерти во всем мире выросли примерно на 6%, при этом на предыдущей неделе было зарегистрировано около 3,6 миллиона новых инфекций и 51,00 новых смертей.
Директор Европейского регионального бюро ВОЗ доктор Ханс Клюге предупредил, что, если в ближайшее время не будут приняты срочные меры, к весне на континенте может погибнуть еще 700 000 человек.
Он отметил, что, хотя в Европейском регионе ВОЗ, который простирается до Центральной Азии, было введено более 1 миллиарда доз вакцины, диапазон охвата вакцинацией колеблется от 10% до 80%.
На прошлой неделе Австрия, Нидерланды и Бельгия приняли более строгие меры, включая частичный локдаун, чтобы попытаться остановить последний всплеск коронавируса.
В глобальном масштабе ВОЗ сообщила, что COVID-19 в Юго-Восточной Азии и на Ближнем Востоке снизился на 11% и 9% соответственно.
Наибольшее снижение смертности от коронавируса за последнюю неделю наблюдалось в Африке, где смертность снизилась на 30%, продолжая тенденцию к снижению  случаев COVID-19.
Хотя случаи заболевания в Америке оставались стабильными, ВОЗ сообщила, что число смертей выросло примерно на 19%.