Քիշնեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը լավատեսության հիմքեր չի տալիս, քանի որ հայկական կողմը հանկարծ սկսել է քննարկել հարցեր, որոնք համաձայնեցված են եղել դեռ երկու-երեք տարի առաջ: Այդ մասին հոկտեմբերի 16-ին «Թրենդ նյուզին» հայտնել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը:
«Մենք հասկանում ենք, որ կա կանոն՝ քանի համաձայնեցված չէ ամբողջը, համաձայնեցված չէ ոչինչ, բայց հնարավոր չէ առաջ շարժվել, երբ վերադառնում ես ետ եւ սկսում քննարկել առաջարկներ կամ գաղափարներ, որոնք առնվազն երկու-երեք տարի առաջ են համաձայնեցվել: Դա, իհարկե, հիասթափություն է առաջացնում»,- նշել է Մամեդյարովը եւ հավելել, թե հանդիպման կառուցողական լինելու մասին խոսք լինել չի կարող:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի կարծիքով՝ հայկական կողմի նման գործողությունները «կապված են տարածաշրջանում վերջին դեպքերի՝ հայ-թուրքական մերձեցման հետ»:
Հիշեցնենք, որ, մեկնաբանելով իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ քիշնեւյան հանդիպումը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե բանակցությունների առարկա է եղել Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ եւ վերջնական կարգավիճակը: Մինչդեռ, երեկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, թե բանակցային գործընթացում «անգամ 100 տարի անց, Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հարցը չի էլ քննարկվելու»:

“The last meeting of the Presidents of Azerbaijan and Armenia in Chisinau did not give cause for optimism, because the Armenian side suddenly began to discuss the issues that were agreed two to three years ago,” said Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov, Trend News informs Oct. 16.
“We understand that there is a rule that unless everything is agreed, it means nothing was agreed, but it is impossible to move if to go back and start to discuss proposals or ideas that were agreed at least two or three years ago. This is, of course, disappointing,” stated Mammadyarov.
According to the Azerbaijani official “such actions by the Armenian side are connected with the latest events in the region — the Turkish-Armenian rapprochement.”
As NEWS.am reported, RA President Serzh Sargsyan declared that the interim and final status of Nagorno-Karabakh was the subject of the talks during Armenian and Azerbaijani Presidents’ meeting in Chisinau. However, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated Oct. 16 that “even if hundred years pass the Nagorno-Karabakh independence will not be considered.”
OSCE Minsk Group Co-Chairs on Karabakh peace process keep maintaining that the meeting in Chisinau was constructive.