Քիշնեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը լավատեսության հիմքեր չի տալիս, քանի որ հայկական կողմը հանկարծ սկսել է քննարկել հարցեր, որոնք համաձայնեցված են եղել դեռ երկու-երեք տարի առաջ: Այդ մասին հոկտեմբերի 16-ին «Թրենդ նյուզին» հայտնել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը:
«Մենք հասկանում ենք, որ կա կանոն՝ քանի համաձայնեցված չէ ամբողջը, համաձայնեցված չէ ոչինչ, բայց հնարավոր չէ առաջ շարժվել, երբ վերադառնում ես ետ եւ սկսում քննարկել առաջարկներ կամ գաղափարներ, որոնք առնվազն երկու-երեք տարի առաջ են համաձայնեցվել: Դա, իհարկե, հիասթափություն է առաջացնում»,- նշել է Մամեդյարովը եւ հավելել, թե հանդիպման կառուցողական լինելու մասին խոսք լինել չի կարող:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի կարծիքով՝ հայկական կողմի նման գործողությունները «կապված են տարածաշրջանում վերջին դեպքերի՝ հայ-թուրքական մերձեցման հետ»:
Հիշեցնենք, որ, մեկնաբանելով իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ քիշնեւյան հանդիպումը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, թե բանակցությունների առարկա է եղել Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ եւ վերջնական կարգավիճակը: Մինչդեռ, երեկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, թե բանակցային գործընթացում «անգամ 100 տարի անց, Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հարցը չի էլ քննարկվելու»:

Встреча президентов Армении и Азербайджана в Кишиневе не дала повода для оптимизма, потому что армянская сторона вдруг начала обсуждать вопросы, которые были согласованы еще два-три года назад. Об этом 16 октября заявил Trend News министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
«Мы понимаем, что есть правило, что пока не согласовано все, не согласовано ничего, но невозможно двигаться, когда возвращаешься назад и начинаешь обсуждать предложения или идеи, которые были согласованы как минимум два-три года назад. Это, конечно, вызывает разочарование», — заявил Мамедъяров, добавив, что о конструктивизме встречи не можем быть и речи.
По мнению главы азербайджанского МИД, подобные действия армянской стороны «связаны с последними событиями в регионе — турецко-армянским сближением».
Напомним, комментируя кишиневскую встречу с азербайджанским коллегой президент Армении Серж Саргсян заявил о том, что предметом переговоров являлся промежуточный и окончательный статус Нагорного Карабаха. Между тем, еще вчера, 16 октября, президент Алиев сделал заявление, согласно которому в процессе переговоров «пусть даже через 100 лет, независимости Нагорному Карабаху вообще не рассматривается».
Сопредседатели же Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта продолжают утверждать, что встреча носила конструктивный характер.