Կորոնավիրուսի B.1.1.529 նոր շտամով վարակման առաջին դեպքը գրանցվել է Իսրայելում՝ Մալավիից վերադարձած քաղաքացու մոտ։ Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Իսրայելի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հարավային Աֆրիկայի մի շարք երկրներում հայտնաբերված [կորոնավիրուսի] շտամը հայտնաբերվել է Իսրայելում։ Դա Մալավիից վերադարձած քաղաքացի է։ Բացի այդ, կասկածներ կան արտերկրից վերադարձած [քաղաքացիների] եւս երկու դեպքի վերաբերյալ, ովքեր այս պահին մեկուսացված սպասում են թեստի արդյունքներին»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Մամուլի ծառայությունից հավելել են, որ վարակվածների բոլոր հնարավոր շփումները պարզելու համար համաճարակաբանական հետաքննություն է սկսվել։ Առողջապահության նախարարությունը նշել է, որ «երեք դեպքում էլ խոսքը պատվաստված հիվանդների մասին է», եւ որ «նրանց իմունիզացման տվյալները ներկայումս ճշտվում են»։

Первый случай инфицирования новым штаммом коронавируса B.1.1.529 выявлен в Израиле у вернувшегося из Малави гражданина. Об этом сообщила в пятницу пресс-служба Минздрава Израиля, передает ТАСС.
«Штамм [коронавируса], обнаруженный в ряде стран на юге Африки, был выявлен в Израиле. Это гражданин, который вернулся из Малави. Кроме того, существуют подозрения в отношении еще двух случаев [заражения] у вернувшихся из-за границы [граждан], которые в настоящее время ожидают результатов тестов в изоляции», - говорится в заявлении.
В пресс-службе добавили, что начато эпидемиологическое расследование для выявления всех возможных контактов инфицированных. В Минздраве отметили, что «во всех трех случаях речь идет о вакцинированных пациентах», и что «их данные об иммунизации в настоящее время проверяются».