Իսրայելն «արտակարգ իրավիճակի եզրին է» այն բանից հետո, երբ իշխանությունները Մալավիից վերադարձած ուղեւորի մոտ հայտնաբերեցին երկրում նոր կորոնավիրուսի առաջին դեպքը: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նաֆտալի Բենեթը, փոխանցում է AP-ն։
Հարավային Աֆրիկայում կորոնավիրուսի նոր տարբերակ է հայտնաբերվել, որը գիտնականների կարծիքով մտահոգիչ է երկրի ամենախիտ բնակեցված Գաուտենգ նահանգի երիտասարդների շրջանում մեծ թվով մուտացիաների եւ երիտասարդների շրջանում արագ տարածման պատճառով:
Կառավարության նիստին, որը հրավիրվել էր քննարկելու նոր տարբերակը, վարչապետ Բենեթն ասել է, որ շտամը վարակիչ է եւ դելտա տարբերակից ավելի արագ է տարածվում: «Մենք այժմ գտնվում ենք արտակարգ դրության եզրին,- ասել է նա:- Խնդրում եմ բոլորին պատրաստ լինել եւ ամբողջությամբ ներգրավվել շուրջօրյա աշխատանքի մեջ»։
Հինգշաբթի ուշ երեկոյան Իսրայելը Հարավային Աֆրիկան եւ աֆրիկյան վեց այլ երկիր «կարմիր երկրներ» հայտարարեց, որոնցից օտարերկրյա քաղաքացիների մուտքն Իսրայել արգելված է։ Իսրայելցիներին արգելված է այցելել այդ երկրներ, իսկ նրանցից վերադարձողները պետք է մեկուսացման շրջան անցնեն։
Անցյալ տարեվերջին Իսրայելը սկսեց պատվաստումների առաջին եւ ամենահաջող արշավներից մեկն աշխարհում, եւ բնակչության գրեթե կեսը վերապատվաստումներ է ստացել: Իսրայելը վերջերս ընդլայնեց քարոզարշավը՝ ներառելով 5 տարեկան եւ բարձր երեխաներին:
Բայց երկիրը միայն վերջերս է կարողացել զսպել դելտա տարբերակով առաջացած վարակների ալիքը։ Համավարակի սկզբից Իսրայելում գրանցվել է առնվազն 8182 մահվան դեպք։ Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ այս պահին գրանցված է ավելի քան 7000 ակտիվ դեպք, այդ թվում՝ 120-ը` ծանր։

Израиль «находится на пороге чрезвычайной ситуации» в после того, как власти обнаружили первый в стране случай нового варианта коронавируса у путешественника, вернувшегося из Малави. Об этом заявил премьер-министр Нафтали Беннетт, передает AP.
В Южной Африке был обнаружен новый вариант коронавируса, который, по словам ученых, вызывает озабоченность из-за большого количества мутаций и быстрого распространения среди молодежи в Гаутенге, самой густонаселенной провинции страны.
На заседании кабинета министров, созванном для обсуждения нового варианта, премьер- Беннетт сказал, что этот штамм заразен и распространяется быстрее, чем дельта-вариант. «Сейчас мы находимся на пороге чрезвычайной ситуации», - сказал он. «Я прошу всех быть готовыми и полностью включиться в круглосуточную работу».
Поздно вечером в четверг Израиль объявил Южную Африку и шесть других африканских стран «красными странами», из которых иностранным гражданам запрещен въезд в Израиль. Израильтянам запрещено посещать эти страны, а те, кто возвращается из них, должны пройти период изоляции.
В конце прошлого года Израиль запустил одну из первых и самых успешных кампаний вакцинации в мире, и почти половина населения получила повторную вакцинацию. Израиль недавно расширил кампанию, включив в нее детей в возрасте от 5 лет.
Но стране только недавно удалось сдержать волну инфекций, вызванных дельта-вариантом.
С начала пандемии в Израиле зарегистрировано не менее 8 182 смертей. По данным Министерства здравоохранения, в настоящее время зарегистрировано более 7000 активных заболевших, в том числе 120 серьезно больных.