Բելգիան եւ Նիդեռլանդները կորոնավիրուսային նոր սահմանափակումներ են մտցնում՝ հուսալով, որ միջոցառումները կօգնեն հաջորդ ամիս ուրախ անցկացնել Սուրբ Ծնունդը։
Մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ անգամ Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր դե Քրոուն ստիպված է եղել ուժեղացնել միջոցառումները եւ փակել գիշերային ակումբները, իսկ բարերն ու ռեստորանները պետք է փակվեն առաջիկա երեք շաբաթվա ընթացքում ժամը 23:00-ից: Հիվանդացության եւ հոսպիտալացման գագաթնակետը գերազանցել է նույնիսկ ամենավատ բժշկական կանխատեսումները՝ ստիպելով Բելգիային անհապաղ միջոցներ ձեռնարկլ։
«Մենք խաբվեցինք դելտա շտամով»,-ասել է նա։ 11 մլն բնակչություն ունեցող երկրում, նրա խոսքով, այսօր օրական ավելի քան 25 հազար դեպք է գրանցվում։ «Սա աննախադեպ է մեր երկրի համար»,-հավելել է Քրոուն։
Հարևան Նիդեռլանդները նույնպես պայքարում են վիրուսի դեմ: Ակնկալվում է, որ Նիդեռլանդների կառավարությունը կհայտարարի մասնակի մեկուսացման ռեժիմի ընդլայնման մասին։

Бельгия и Нидерланды вводят новые коронавирусные ограничения, что взять под контроль вспышку COVID-19, надеясь, что эти меры помогут обеспечить радость Рождества в следующем месяце, передает AP.
Премьер-министру Бельгии Александру Де Кроу пришлось уже второй раз за неделю усилить меры и закрыть ночные клубы, а бары и рестораны должны закрываться в 23:00 в течение следующих трех недель.
Пик заболеваемости и госпитализаций превзошел даже самые худшие медицинские прогнозы, что вынудило Бельгию к быстрым действиям. «Мы были обмануты дельта-вариантом», - сказал он. По его словам, в стране с 11-миллионным населением сегодня регистрируется более 25 000 случаев в день. «Это беспрецедентно для нашей страны».
Соседние Нидерланды также борются с вирусом. Ожидается, что правительство Нидерландов объявит о расширении режима частичной изоляции, действовавшей в течение двух недель на фоне быстро растущего числа инфекций и госпитализаций в отделениях интенсивной терапии.