Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան կոպիտ ձեւով խախտեց ՖԻՖԱ-ի կանոններ։ Ինչպես ընդունված է, եւ ինչպես նախօրոք հայտնել էր Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան՝ կանոնակարգով Հայաստանից ժամանած երկրպագուները թեկուզ քանակով քիչ են, կտեղավորվեն 1000 հոգու համար նախատեսված տրիբունայում։ Սակայն Բուրսայի Աթաթուրքի անվան մարզադաշտի ղեկավարությունը եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան կոպիտ ձեւով խախտելով ընդունված կանոնակարգը՝ հայ երկրպագուների համար նախատեսված տրիբունաները լցրել էին թուրք երկրպագուներով, որոնք նախ հայկական հիմնի ժամանակ սուլեցին եւ այնուհետ բացելով իրենց մոտ եղած թուրքական դրոշները ու բարձրաձայն երկրպագելով՝ հոգեբանական ճնշում էին գործադրում սակավաթիվ հայ երկրպագուների վրա։ Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Երեւանում տեղի ունեցած Հայաստան-Թուրքիա խաղի ժամանակ թուրք երկրպագուները իրենց համար նախատեսված տրիբունայում եղել են մենակ եւ ոչ ոք նրանց չի խանգարել երկրպագել իրենց հավաքականին։ Իսկ ո՞վ է այս խայտառակության համար պատասխան տալու։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի եւ Հայաստանի ազգային հավաքականների խաղը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 14-ին, Բուրսայի մարզադաշտում, որտեղ 2։0 հաշվով հաղթեց թուրքական թիմը, իսկ նախօրեին երկու երկրների երիտասարդական հավաքականների խաղը եւս ավարտվել էր թուրքերի հաղթանակով՝ նվազագույն՝ 1։0 հաշվով, ընդ որում թուրքերը գոլը խփել էին ավելացված ժամանակի վերջին րոպեին։

Футбольная федерация Турции (ФФТ) грубо нарушила правила ФИФА. Об этом свидетельствует корреспондент Новости Армении — NEWS.am, побывавший 14 октября в городе Бурса, где проходил футбольный матч между сборными Армении и Турции в рамках отборочного турнира Чемпионата мира 2010 года.
Изначально ФФТ пообещала разместить армянских болельщиков на трибуне, вмещающей 1000 человек, однако впоследствии эта трибуна была отдана турецким болельщикам, которые освистали армянский гимн и оказывали психологическое давление на малочисленных армянских болельщиков. Между тем, на первом матче между командами, состоявшемся в 2008 году в Ереване, турецкие болельщики были размещены в отведенной им трибуне, и никто не мешал им болеть за любимую команду. Кто ответит за этот произвол ФФА?
Отметим, что футбольный матч Армения-Турция состоялся 14 октября в турецком городе Бурса. На матче присутствовали президенты Армении и Турции Серж Саргсян и Абдулла Гюль. Матч завершился победой Турции со счетом 2:0.