Սպորտային աշխարհում եւ ոչ միայն, մեկ անգամ չէ, որ խոսվել է աստղաբաշխական գումարների մասին, որոնք ծախսում են որոշ ակումբներ տրանսֆերային գործարքների վրա։ Խոսքը, հիմնականում, Մադրիդի «Ռեալի» մասին է, որի նախագահ Ֆլորենտինո Պերեսը հայտնի է նրանով, որ չի ափսոսում փողեր ծախսել սուպերաստղեր ձեռք բերելու համար։ Այս ամենը, բնական է, չի կարող անհանգստություն եւ անգամ զայրույթ չառաջացնել այլ գրանդերի ղեկավարների եւ մարզիչների մոտ, ովքեր «աճուրդների» ժամանակ չեն կարող իրենց նման բան թույլ տալ։
Զայրացածներից մեկն էլ անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ի գլխավոր մարզիչ սըր Ալեքս Ֆերգյուսոնն է։
«Կարծես ոչ ոք անհանգստացած չէ նրանով, ինչ կատարվում է։ Իդեպ, կարելի է հարց տալ՝ ինչի՞ կբերի այս ամենը։ Չէ՞ որ ակումբներին տնտեսական թմբիր է սպառնում, որ ներկայումս ամբողջ աշխարհն է ապրում»,- հայտարարել է Ֆերգյուսոնը։
Նշենք նաեւ, որ շոտլանդացի մասնագետը թոշակի անցնելու մասին չի էլ մտածում՝ ասելով, որ իր թիմը երիտասարդ է եւ ինքն ուզում է տեսնել, թե ինչպես է նա «հասունանում»։

В спортивном и не только мире неоднократно обсуждались астрономические суммы, которые тратят некоторые клубы на трансферные сделки. Речь, в основном, идет о мадридском «Реале», президент которого Флорентино Перес известен тем, что не жалеет денег на приобретение суперзвезд. Все это, естественно, не может не вызывать обеспокоенность и даже возмущение руководителей и тренерского штаба других грандов, которые, по сути, не могут развернуться на футбольном «аукционе».
Одним из возмущающихся является главный тренер английского «Манчестера Юнайтед» сэр Алекс Фергюсон.
«Похоже никто не обеспокоен тем, что творится. Между тем стоит задаться вопросом о том, куда же приведет все это? Ведь клубам грозит экономический коллапс, который на данный момент переживает мир», — заявил Фергюсон.
Отметим также, что шотландский специалист даже и не думает об уходе на пенсию, говоря о том, что у него молодая команда и ему хочется видеть, как она «созревает».