ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որը թույլ է տալիս ինքնաթիռների անձնակազմերին հատուկ զսպիչ միջոցներ կիրառել «ավիադեբոշ» սարքողների դեմ, հայտնել է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանի Դաշնության Օդային օրենսգրքում այժմ կա նորմ, ըստ որի օդանավի հրամանատարը կարող է հրահանգել անձնակազմի անդամներին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ ներառյալ հարկադրանքի միջոցներ այն անձանց նկատմամբ, ովքեր իրենց գործողություններով անմիջական սպառնալիք են ստեղծում օդանավի թռիչքի անվտանգության համար կամ սպառնում են այլոց կյանքին ու առողջությանը եւ հրաժարվում են ենթարկվել օդանավի հրամանատարի կարգադրություններին»: Նման հրահանգ կարող է տրվել ավիացիոն ձեռնարկության ավիացիոն անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին։
Զսպան միջոցների ցանկը եւ անձնակազմի անդամների գործողությունների հերթականությունը կհաստատի կառավարությունը։ Օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակման օրվանից 180 օր անց։

Президент РФ Владимир Путин подписал закон, который позволяет экипажам самолетов использовать против авиадебоширов специальные средства сдерживания, передает ТАСС.
В Воздушном кодексе РФ теперь появляется норма, согласно которой командир воздушного судна сможет отдать членам экипажа распоряжение «применять все необходимые меры, в том числе меры принуждения, в отношении лиц, которые своими действиями создают непосредственную угрозу безопасности полета воздушного судна либо угрозу жизни или здоровью других лиц и отказываются подчиняться распоряжениям командира воздушного судна». Такое же распоряжение можно будет отдать и сотрудникам службы авиационной безопасности авиационного предприятия.
Перечень средств сдерживания и порядок действий членов экипажа будет утверждать правительство. Закон вступит в силу по истечении 180 дней после дня его официального опубликования.