Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը անցած շաբաթ Իսրայելին անվանել է «հալածող»: Այս մասին գրում է թուրքական Hurriet-ը: «Թուրքիան իր ողջ պատմության ընթացքում երբեք չի պաշտպանել հալածողներին, նա միշտ պաշտպանել է հալածյալներին: Թուրքիան ոչ մի երկրի հանդեպ թշնամաբար չի տրամադրված, բայց… նա հանդես է գալիս ընդդեմ անարդարության»,- հայտարարել է Էրդողանը, կոնկրետ չնշելով Իսրայել անունը:
Հիշեցնենք, որ երկու ռազմավարական դաշնակիցների` Թուրքիայի եւ Իսրայելի մեջ լարվածությունն ի հայտ է եկել հունվարին, երբ Թուրքիան խստորեն դատապարտել է Թել Ավիվի 22-ամյա վաղեմության ռազմական գործողությունները Գազայի հատվածում: Նրանց միջեւ հարաբերություններն էլ ավելի վատացան անցած շաբաթ, երբ Թուրքիան բացառեց Իսրայելի մասնակցությունը ամենամյա ռազմական վարժանքներին:
Իսրայելն, իր հերթին, քննադատեց Թուրքիային պետական հեռուստաալիքով հեռուստասերիալ ցուցադրելու համար, որտեղ իսրայելական զինվորները ներկայացված էին որպես արյունարբու մանկասպաններ: Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն էլ հայտարարեց, որ «փոխհարաբերությունները կբարելավվեն, երբ Գազայի հատվածում ավարտվի մարդկանց ողբերգությունը»:
Միաժամանակ, իսրայելական Haaretz թերթը մեջբերել է այդ երկրի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուի խոսքը Իսպանիայի վարչապետ Խոսե Լուիս Սապատերոյի հետ համատեղ հարցազրույցի ժամանակ, որտեղ նա հայտարարել էր, որ չի հավատում, թե Թուրքիան կարող է ազնիվ միջնորդ լինել Սիրիայի եւ Իսրայելի հարաբերությունների կարգավորելու հարցում:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в прошлую субботу назвал Израиль «гонителем», сообщает турецкая Hurriet. «Турция на протяжении всей своей истории никогда не поддерживала гонителей, она всегда поддерживала угнетенных. Турция ни к одной стране не настроена враждебно, но… она выступает против несправедливости», — заявил Эрдоган, прямо не назвав Израиль.
Напомним, что напряжение между стратегическими союзниками Турцией и Израилем возникло в январе, когда Турция резко осудила 22-дневные военные действия Тель-Авива в палестинском секторе Газа. Отношения двух стран еще больше ухудшились на прошлой неделе, когда Турция исключила Израиль из ежегодных военных учений.
Израиль, в свою очередь, подверг критике Турцию за съемки и показ на государственном телеканале телесериала, представляющего израильских солдат кровожадными детоубийцами. А глава МИД Турции Ахмед Давудоглу заявил, что «взаимоотношения улучшатся, когда гуманитарная трагедия в секторе Газа закончится».
Тем временем израильская Haaretz в воскресенье процитировала слова премьер-министра страны Беньямина Нетаньяху в беседе с премьер-министром Испании Хосе Луисом Сапатеро, посетившим Израиль. Израильский премьер заявил, что не верит в то, что Турция может быть честным посредником в налаживании отношений между Сирией и Израилем.