Նանյանգի տեխնոլոգիական համալսարանի սինգապուրցի գիտնականները հետաքրքիր կիրառումներ են գտել գարեջրի արտադրությունից հետո մնացած թափոնների համար։ Ինչպես հաղորդվում է գիտական հաստատության պաշտոնական կայքում, գարեջրի մանցորդներից ստեղծվել է բուսական էմուլգատոր, որը ձվի դեղնուցի փոխարեն կարելի է օգտագործել պաղպաղակի եւ մայոնեզի արտադրության մեջ, հայտնել է Planet-today-ը։
Էմուլգատորները սննդի արդյունաբերության մեջ օգտագործվող նյութեր են, որոնք անհրաժեշտ են միատարր կոնսիստենցիա պահպանելու համար: Էմուլգատորները, մասնավորապես, թույլ չեն տալիս, որպեսզի մայոնեզն ու այլ մթերքները շերտավորվեն ու վերածվեն յուղի եւ ջրի:
Սինգապուրցի գիտնականները որոշել են փոխարինել ձվի դեղնուցը, որն օգտագործվում է որպես կայունացուցիչ, էկոլոգիապես ավելի մաքուր բուսական հիմքով: Դրա համար հետազոտողները վերցրել են գարեջրի պատրաստման համար օգտագործվող հացահատիկները, մանրացրել եւ խմորել՝ օգտագործելով Rhizopus oligosporus սունկը: Ստացված զանգվածը չորացրել են եւ ստացել պատրաստի արտադրանք, որը կարելի է ավելացնել պաղպաղակի կամ մայոնեզի մեջ։
Տեխնոլոգիայի հեղինակներն ընդգծում են, որ գարեջրի մնացորդների վրա հիմնված էմուլգատորով պատրաստված մայոնեզն իր համով չի տարբերվում սովորականից։ Միաժամանակ այն պարունակում է զգալիորեն ավելի շատ հակաօքսիդանտներ, ամինաթթուներ եւ մարդու օրգանիզմի համար օգտակար սպիտակուցային միացություններ։ Ապագայում նոր էմուլգատորը կօգտագործվի նաեւ այլ պարենային ապրանքների համար։

Сингапурские ученые, представляющие Наньянский технологический университет, нашли интересное применение отходам, которые остаются после производства пива. Как сообщается на официальном сайте научного учреждения, из пивных отходов создали растительный эмульгатор, который можно использовать вместо яичных желтков при производстве мороженого и майонеза, передает Planet-today
Эмульгаторы — используемые в пищевой промышленности вещества, которые нужны для сохранения однородной консистенции. Эмульгаторы, в частности, не позволяют майонезу и другим продуктам расслаиваться на масло и воду.
Ученые из Сингапура решили заменить яичный желток, применяемый в качестве стабилизатора, на более экологичный растительный аналог. Для этого исследователи взяли отработанные пивоваренные зерна, измельчили их и ферментировали, задействовав гриб Rhizopus oligosporus. Полученную массу высушили и получили готовый к использованию продукт, который можно добавлять в мороженое или майонез.
Авторы технологии подчеркивают, что майонез, изготовленный с эмульгатором на основе пивных отходов, не отличается по вкусу от обычного. При этом, в нем заметно больше полезных для человеческого организма антиоксидантов, аминокислот и белковых соединений. В дальнейшем новый эмульгатор будет применяться и для других пищевых продуктов.