Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանն ու Արցախի ուղղությամբ աշխատող քաղաքական գործակալները ակտիվացրել են Արցախից վերջնական հրաժարվելու և մեր հայրենակիցներին բախտի քմահաճույքին թողելու վաղուց պլանավորված պլանները։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Արցախի ներքաղաքական գործընթացները նոր հանգրվանային փուլում են։
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի ապագայի ու բանակցային պրոցեսի մասին հնչեցրած վերջին հայտարարությունները պատահական չէին և տեղավորվում են նրա քաղաքական գլխավոր գծի հետ։
Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանն ու Արցախի ուղղությամբ աշխատող քաղաքական գործակալները ակտիվացրել են Արցախից վերջնական հրաժարվելու և մեր հայրենակիցներին բախտի քմահաճույքին թողելու վաղուց պլանավորված պլանները։
Արցախում կան ուժեր, անհատներ, որոնք բնականաբար դիմադրում են Արցախի օտարման գործընթացին ու պատրաստ են մինչև վերջ կռիվ տալու, իսկ թե ովքեր են մինչև վերջ կանգնելու և ոչ ասելու թուրք-ադրբեջանական շահերի սպասարկմանը կերևա առաջիկա օրերին։
Երկուշաբթի Արցախի խորհրդարանում արտահերթ նիստ է սպասվում, որտեղ Արցախի դեմ սկսված այս գործընթացի վերաբերյալ ամենայն հավանականությամբ հայտարարություն կընդունվի։
Բացի տեքստի բովանդակությունից շատ կարևոր է հասկանալ, թե ովքեր կմիանան Արցախի ադրբեջանացումը մերժող գործընթացին և ինչ ուղերձներ կհղեն Հայաստանի իշխանությանն ու միջազգային հանրությանը։
Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և այս գաղափարի համար պայքարը պետք է միավորի Արցախի ու Հայաստանի բոլոր առողջ ուժերին»,- գրել է նա։

Фактически, Никол Пашинян и работающие в направлении Арцаха агенты активизировали давние планы окончательного отказа от республики, решив бросить наших соотечественников на произвол судьбы. Об этом в своем Facebook написал депутат НС от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Внутриполитические процессы в Арцахе находятся на новом этапе. Последние заявления Никола Пашиняна о будущем Арцаха и переговорном процессе не были случайными, они соответствуют его основной политической линии.
Фактически, Никол Пашинян и работающие в направлении Арцаха агенты активизировали давние планы окончательного отказа от республики, решив бросить наших соотечественников на произвол судьбы.
В Арцахе есть силы, личности, которые, естественно, сопротивляются процессу отчуждения Арцаха и готовы сражаться до конца. А вот кто будет стоять до конца и скажет «нет» обслуживанию турецко-азербайджанских интересов, будет видно уже в ближайшие дни.
В понедельник в парламенте Арцаха ожидается внеочередное заседание, на котором, по всей вероятности, будет принято заявление по поводу процессов, начатых против республики.
Помимо содержания текста, очень возможно понять, кто присоединится к процессу отрицания азербайджанизации Арцаха, какие послания будут направлены правительству Армении и международному сообществу.
Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. Борьба за эту идею должна консолидировать все здоровые силы как в Арцахе, так и в Армении», - написал он.