Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանն ու Արցախի ուղղությամբ աշխատող քաղաքական գործակալները ակտիվացրել են Արցախից վերջնական հրաժարվելու և մեր հայրենակիցներին բախտի քմահաճույքին թողելու վաղուց պլանավորված պլանները։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Արցախի ներքաղաքական գործընթացները նոր հանգրվանային փուլում են։
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի ապագայի ու բանակցային պրոցեսի մասին հնչեցրած վերջին հայտարարությունները պատահական չէին և տեղավորվում են նրա քաղաքական գլխավոր գծի հետ։
Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանն ու Արցախի ուղղությամբ աշխատող քաղաքական գործակալները ակտիվացրել են Արցախից վերջնական հրաժարվելու և մեր հայրենակիցներին բախտի քմահաճույքին թողելու վաղուց պլանավորված պլանները։
Արցախում կան ուժեր, անհատներ, որոնք բնականաբար դիմադրում են Արցախի օտարման գործընթացին ու պատրաստ են մինչև վերջ կռիվ տալու, իսկ թե ովքեր են մինչև վերջ կանգնելու և ոչ ասելու թուրք-ադրբեջանական շահերի սպասարկմանը կերևա առաջիկա օրերին։
Երկուշաբթի Արցախի խորհրդարանում արտահերթ նիստ է սպասվում, որտեղ Արցախի դեմ սկսված այս գործընթացի վերաբերյալ ամենայն հավանականությամբ հայտարարություն կընդունվի։
Բացի տեքստի բովանդակությունից շատ կարևոր է հասկանալ, թե ովքեր կմիանան Արցախի ադրբեջանացումը մերժող գործընթացին և ինչ ուղերձներ կհղեն Հայաստանի իշխանությանն ու միջազգային հանրությանը։
Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և այս գաղափարի համար պայքարը պետք է միավորի Արցախի ու Հայաստանի բոլոր առողջ ուժերին»,- գրել է նա։

In essence, Pashinyan and the political agents working in the direction of Artsakh have vitalized their previously projected plans to renounce Artsakh once and for all and leave our compatriots to the whim of fate. This is what deputy of the ‘With Honor’ Faction of the National Assembly of Armenia Tigran Abrahamyan wrote on his Facebook page.
“The political processes with regard to Artsakh are in a new landmark phase. The recent statements by Nikol Pashinyan on the future of Artsakh and the process of negotiations were not by chance and fit in his major political course.
In essence, Pashinyan and the political agents working in the direction of Artsakh have vitalized their previously projected plans to renounce Artsakh once and for all and leave our compatriots to the whim of fate.
There are forces and individuals in Artsakh who are obviously showing resistance to the process of alienating Artsakh and are ready to fight until the end, and we will soon see who the people who will remain standing until the end and will say ‘no’ to serving the interests of Turkey and Azerbaijan.
The Parliament of Artsakh on Monday will hold a special session during which it will most probably adopt a statement on this process that has been launched against Artsakh.
Besides the content of the text, it is very important to understand who will join the process for rejection of the Azerbaijanization of Artsakh and what messages they will convey to the authorities of Armenia and the international community.
Artsakh will never be a part of Azerbaijan, and the fight for this needs to unite all healthy forces of Artsakh and Armenia,” he wrote.