Վրաստանի ՆԳՆ նախկին փոխնախարար, սահմանային ոստիկանության նախկին պետ եւ երկրի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեի ամուսինը՝ Բադրի Բիցաձեն, հայտարարել է, որ վրացական կողմը անցած տարվա օգոստոսին Ցխինվալը զանգվածային կերպով ռմբակոծել սկսել է նախքան ռուս զինծառայողները անցել են Հարավային Օսիայի հետ սահմանը։
Ինչպես Բիցաձեն հայտնել է «Ասավալ-դասավալի» թերթին, Հարավային Օսիայի մայրաքաղաք Ցխինվալի զանգվածային ռմբակոծումը սկսվել է օգոստոսի 7-ին՝ 22։45 րոպեին։ «Դա շարունակվել է ամբողջ գիշեր։ Այդ պահին ռուսները Ցխինվալում չեն եղել»,- ասել է վրացի գեներալը։ Նրա խոսքով, ինքն անձամբ է հարյուր մետրից տեսել ռմբակոծումը։ Նրա խոսքով, վրացական կողմի գործողությունները «քաոսային էին, անկազմակերպ, չկանխամտածված»։
Հիշեցնենք, որ 2008թ. օգոստոսին տեղի ունեցած պատերազմի պատճառների եւ հետեւանքների մասին իր զեկուցում ԵՄ փորձագետների խումբը եւս եկել էր այն եզրակացության, որ ռազմական գործողությունները սկսվել են վրացական բանակի կողմից։ Այդ առիթով, վրաց մի շարք ընդդիմադիրներ կոչ են արել, որպես ռազմական հանցագործի, Հաագայի դատարանում դատի տալ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլուն։

Georgian side started massive attacks on Tskhinvali (S. Ossetia), said Badri Bitsadze, Former Border Guard Commander and Former Deputy Internal Minister of Georgia, — husband of Nino Burjanadze, Former Speaker of Georgian Parliament.
Bitsadze told “Asaval-Dasavali” paper that the mass attacks on Tskhinval were started at 10:45 p.m. August 7. “The attack lasted the whole night. Russian servicemen were not in the city by then,” Georgian General stated.
According to him, he observed the bombing along with 250 subordinates 100 meters from Georgian gunners. Bitsadze maintains Georgian operation was “chaotic and lacked plan.”
NEWS.am informed yearly, under EU auspices a report was issued calling Saakashvili guilty for starting the August 2008 war. In this regard, Georgian opposition leaders want Georgian President face trial in Hague Tribunal as war criminal.